A daganatos betegségek közül a tüdőrák szedi a legtöbb áldozatot világszerte, férfiak és nők között egyaránt. Jelenleg minden percben meghal egy ember a Földön tüdőrákban. A diagnózis felállítása utáni ötéves túlélés aránya még mindig 15% alatt van. A magas halálozási ráta összefüggésbe hozható a szűrés és a korai felismerés hiányával. Pedig a tüdőrák a leginkább megelőzhető daganatféleség. Amerikai adatok szerint a tüdőtumorok 85-87%-a az aktív, 3-5%-a pedig a passzív dohányzással hozható összefüggésbe.
A Római Egyetem kutatóinak reményei szerint az általuk kifejlesztett, egyelőre kísérleti stádiumban lévő eszköz egy olyan egyszerű teszt lehetőségét alapozza meg, amelynek segítségével a jövőben gyorsan és korai, még gyógyítható stádiumban lehet diagnosztizálni a betegséget.
A nyolc kvarckristály-szenzort tartalmazó "elektronikus orr" a kísérletek során pontosan és gyorsan azonosított 35 tüdőrákos beteget 60 személyből a római Forianini Kórházban - írja a Reuters. A berendezés olyan alkán- és benzénvegyületekre érzékeny, amelyek jellemzően előfordulnak a tüdőrákos betegek által kilélegzett levegőben.
A kutatócsoport most azon dolgozik, hogy érzékenyebbé tegye a berendezést - hogy valóban korai stádiumban lehessen majd kimutatni vele a daganatokat.