Az indiai-óceáni sziget vámhivatala élővilág-védelmi szolgálatot hozott létre, amelynek az a feladata, hogy gátolja a ritka növények, rovarok, madarak és halak megszokottá vált csempészését. A szolgálat külön brosúrát adott ki a veszélyeztetett fajokról, amelyeknek példányait külföldre vinni tilos, vagy csak külön engedéllyel lehetséges.
A veszélyeztetett fajok jegyzékén szerepel például a Gallus lafayetti, az a madár, amely az ország embléma-állata. Ha nem állítják le illegális befogását, vadászatát és csempészését, éppúgy kihalhat, mint a XVII. században eltűnt madara, a dodó. A Gallus lafayetti tarka tolla és tojása miatt keresett, ínyencfalatnak számít némely országban, de kitömött díszállatként is értékesnek tartják.
A vadhús-kereskedelem a tengerek élővilágát sem kíméli. A colombói repülőtéren több homárra bukkantak, mint amennyi a tenger gyümölcseit felszolgáló fővárosi vendéglőkben található - mondta el Samantha Gunasekara, az élővilág-védelmi szolgálat vezetője. A lefoglalt rákokról a környezetvédő elmondta, hogy az állatok zömében még a peterakás időszakában voltak.
A csempészek számára jövedelmező árucikk lett Sri Lanka védett trópusi erdőségének számos állatfaja, különösen a rovarok, de hasonlóképpen a tenger kincsei is, korallok, kagylók és színpompás halak. A colombói repülőtéren elkoboztak már különleges lepkéket, rubin laposhalnak nevezett vérpiros színű halakat és tarantellapókokat is.
Természetes gyógyír a diabéteszre
A hatóságokat különösen aggasztja, hogy egy újabb természeti kincs is felkeltette a csempészek érdeklődését. Egy helyi növényről van szó, a kotala himbuturól, botanikai nevén a Salacia reticulatáról. A kizárólag Sri Lanka szigetén és Indiában honos gyógynövényt főleg cukorbetegség gyógyítására használják. Japán társaságok állítólag már vizsgálják az inzulinéhoz hasonlónak tartott tulajdonságait, és gyógyszert akarnak belőle kifejleszteni.
Colombóban úgy tartják, hogy a kotala himbutu forrázata megszünteti az inzulintól való függőséget, gyógyítja a cukorbetegséget. Jelenleg gyors ütemben növekszik ennek a - nem védett - gyógynövénynek az exportálása. A hatóságok becslése szerint már több rakományt szállítottak belőle Japánba. A veszélyeztetett fajok jegyzékén mindmáig nem szerepel, így a csempészeknek, ha rajtakapják őket, csupán csekély pénzbírságot kell fizetniük az engedély nélküli szállításért.