A fejlett országok öregedő populációi, az európai BSE-kitörés és a HIV, illetve az AIDS világszerte pusztító járványa alaposan megcsapolta az orvosok rendelkezésére álló vérkészleteket, és súlyos gondot jelent az utánpótlás is. Minden korábbinál nagyobb szükség lenne egy olyan anyagra, amely helyettesítheti az emberi vért, pontosabban annak vörösvértest-tartalmát. A vörösvértestekben vannak azok a hemoglobin molekulák, amelyekhez kötődve az oxigén szállítódik a vérben.
Eddig is számos mesterséges és természetes eredetű anyagot próbáltak ki, de egyik sem bizonyult megfelelőnek. A gyógyszeripari cégek már 30 éve próbálják megtalálni a megoldást, s a legígéretesebbek az ember és a szarvasmarha hemoglobinjából származtatott mesterséges molekulák. Egyelőre azonban egyikre sincs használati engedély. Az állati eredetű természetes hemoglobin pedig allergiás reakciókat okozhat, sőt tönkreteheti a veséket is.
Most azonban új reménysugár gyúlt, egy közönséges tengeri féreg (Arenicola marina) képében. Az állat hemoglobinja ugyanis az eddigi vizsgálatok alapján ígéretesnek tűnik abban, hogy emberi vörösvértestek helyett használják majd a gyógyításban. Az egereken (tehát emlősállaton) végzett kísérletek során nem okozott semmiféle károsodást - mondja Franck Zal, az Université Pierre et Marie Curie (Párizs) kutatója, hozzátéve: semmit nem kell módosítani rajta, csupán begyűjteni és megtisztítani.
A féreg hemoglobinja körülbelül 50-szer nagyobb az emberénél, így a veséket nem tudja tönkretenni. Méreténél fogva ugyanis nem "ragadhat bele" a vesék finom szűrőrendszerébe, így nem is tömítheti el azokat.
A kutatóknak most meg kell vizsgálniuk, hogy a szabad (tehát nem vörösvértestben lévő) hemoglobin hogyan reagál az erek falából kilépő nitrogén-monoxiddal, mert ez vérnyomásproblémákhoz vezethet. Megoldás lehet a molekula szerkezetének módosítása, vagy egy mesterséges burokba való becsomagolása - írja a Nature.