A Nemzetközi Űrállomás (ISS) építésének befejeződése után az orosz űrkutatásban megkezdik a majdani Mars-expedíció résztvevőinek kiválogatását és felkészítését. Ezt Vaszilij Ciblijev vezérőrnagy, az oroszországi űrhajóskiképző központ első igazgatóhelyettese közölte hétfőn. Elmondta, hogy az űrhajósok mellett orvosok, geológusok, biológusok és más tudományágak képviselői is repülnek a vörös bolygóra, mégpedig egy, jelenleg az ISS építése és működtetése során használt orosz Szojuz TMA űrhajó fedélzetén. Ez a típus lehetővé teszi a korábbinál magasabb kozmonauták világűrbe juttatását: a jelöltek egészen 190 centiméteres testmagasságig jelentkezhetnek a feladatra.
Bővíteni kívánják azoknak a körét, akik űrutazásra jelentkezhetnek. A jelenlegi gyakorlat az, hogy Oroszországban a légierő pilótái, valamint az orosz űrkutatási hivatallal, a Roszaviakozmosszal kapcsolatban álló kutatóintézetek, vállalatok munkatársai jelentkezhetnek űrexpedícióra. A Mars-utazás esetében azonban valószínűleg az amerikai gyakorlatot alkalmazzák, vagyis bárki jelentkezhet, aki megfelel a követelményeknek.
Ennek némileg ellentmond a jelenlegi gyakorlat: a Roszaviakozmosz május végén tartotta a legutóbbi űrhajós-toborzást. Ennek eredményeként kilenc fővel bővült az orosz kozmonauták csapata, ám jelenleg egy nő sincs köztük.
Alekszandr Alekszandrov, az Enyergija rakéta- és űrhajózási vállalat szóvivője azonban hétfőn bejelentette: elképzelhető, hogy az orosz űrhajózási vezetők nőket is beválogatnak a következő űrhajós-toborzás alkalmával. Ezt. Oroszország ezen a napon ünnepelte a világ első űrhajósnője, Valentyina Tyereskova repülésének 40. évfordulóját, ez alkalomból ünnepséget tartottak a Moszkva melletti Csillagvárosban.
Alekszandrov elmondása szerint a férfiak közül is nagyon nehéz volt az igen szigorú egészségügyi, állóképességi és szakmai követelményeknek megfelelő utánpótlás megtalálása. Mindenképpen szeretnék viszont, hogy a következő válogatás során hölgy is kerüljön a csapatba.