Amennyiben a LOX-1 jelzésű gén hibás változata van jelen, úgy az infarktus valószínűsége drámai mértékben megnő - állítják amerikai, japán és olasz kutatók, akik több országban és több népcsoporton végezték vizsgálataikat.
Természetesen nem lehet azt állítani, hogy a hibás génváltozat önmagában felelős a betegség fellépéséért. Az eredmény mégis komoly siker, hiszen a betegségre hajlamosító genetikai háttér egyik kulcsszereplőjét találták meg - írja a BBC.
Az eredmény egy genetikai szűrővizsgálatot alapozhat meg, s a hibás génváltozatot hordozó embereknek lehetősége nyílik majd arra, hogy nagyobb genetikai kockázatukat életmódbeli változtatásokkal csökkentsék. Nekik az átlagnál is érdemesebb majd figyelni arra, hogy ne dohányozzanak, egészségesen étkezzenek, többet mozogjanak és ne hízzanak el.
A szívinfarktusok genetikai hátterében természetesen nem ez az egyetlen gén áll. A világ egyik legnagyobb gyógyszergyártó cégénél jelenleg 65 génnel és közel 120 génváltozattal kapcsolatban folynak kutatások. E génváltozatok kockázatnövelő hatásának becslésekor a normális állapothoz képest 1,2-1,3 körüli értékek jellemzőek, a LOX-1-nél azonban ez az érték 3,74 - azaz valóban az egyik "leggyilkosabb" szereplőről van szó.
A kutatók szerint hosszabb távon talán arra is lehetőség nyílik, hogy a genetikai hibát kiküszöböljék, gén- vagy sejtterápiás eljárásokkal. Egyelőre azonban csak a környezeti hatások csökkentésével harcolhatunk majd ellene, így küszöbölve ki a megnövekedett kockázatot. Ismét egy szép példa arra, ami Falus András előadásában hallhattunk a Mindentudás Egyetemén: a genetika nem sors, csak valószínűség.