Amerikai kutatók egyetlen injekció beadásával védettséget értek el a halálos vírus ellen makákó majmokban, mindössze négy hét alatt. A korábbi vakcinációs eljárások hat hónap alatt, kombinált kezeléssel érték el az immunitás kialakulását a kísérleti állatokban.
Az ebola - amely néhány évente üti fel a fejét Afrikában - súlyos és kezelhetetlen vérzéses lázat okoz, amelybe a betegek kb. 90%-a belehal. A fertőzés igen gyorsan terjed. Amennyiben az eljárás az ember esetében is megfelelően működik, segítségével megállíthatóvá válnak a járványok gyors kitörései - mondja Gary Nabel kutató, a Nature brit tudományos hetilapban megjelent cikk első szerzője. A legtöbb vakcina csak hosszú távú megelőzésre alkalmas, mivel lassan hat (kivételt képez a himlő elleni védőoltás).
A vakcina előállításához az ebolavírus genetikai anyagának egy töredékét egy ún. adenovírus (közönséges meghűlést okozó vírus) módosított változatába építették be. Az adenovírus igen erőteljes immunválaszt váltott ki a kísérleti állatokban, amelyek immunrendszere megtanulta felismerni a beépített ebola-gén által kódolt fehérjét is. A makákók 28 nap alatt immunitást fejlesztettek ki az ebolával szemben, s ez a rövid idő valóban meglepte a kutatókat is, akik most azt vizsgálják, milyen hosszú ideig tart a védettség.
További problémákat is meg kell oldani. Az emberek egy részében az alkalmazott adenovírussal szemben ellenanyagok vannak, amelyek elpusztítják a vírusokat, mielőtt azok képesek lennének a sejtekkel legyártatni az ebola fehérjéjét. Ezért az adenovíruson további módosításokat kell majd végezni.