A brazil fejlesztésű műholdhordozó rakétán a start előtti utolsó ellenőrzéseket végezték, amikor helyi idő szerint délután fél kettőkor felrobbant a kilövőállványon indulásra készen álló űreszköz. A robbanásnak az volt az oka, hogy tévedésből begyújtották a négy hajtómű egyikét - közölte José Vieigas Filho brazil védelmi miniszter. A miniszter elmondta, hogy az első információk szerint 16 technikus vesztette életét. A halottak száma még nem végleges, és áldozatok összeroncsolódott holttestét csak DNS-vizsgálatokkal tudják azonosítani.
A rendőrség helyi szóvivője 19 halottról és több mint húsz sebesültről számolt be. Hozzátette, hogy polgári személyek és katonák egyaránt vannak az áldozatok között, és az említett sebesültek állapota súlyos. A robbanás pillanatában mintegy 800 ember dolgozott az űrközpontban a hordozórakéta indításának előkészítésén.
Andre Singer, Luiz Inácio Lula sa Silva államfő szóvivője közölte, hogy a kormány a súlyos tragédia ellenére sem adja fel az űrprogramját. Mintegy 15 ezer ember dolgozik már az 1970-es évek eleje óta működő brazil űriparban, és a tervek szerint 2005-re megduplázhatják az ágazat jelenleg 3,1 milliárd dolláros éves bevételét.
Brazília eddig két alkalommal próbált műholdat küldeni a világűrbe saját fejlesztésű, VLS típusú hordozórakétával, ám mindkét esetben kudarcot vallott. Az első VLS-rakétát 1997 decemberében bocsátották fel, ám a start utáni 65. másodpercben hajtóműhiba miatt meg kellett semmisíteni a műholdat szállító űreszközt. Az 1999 decemberében indított VLS-2-t ugyancsak műszaki problémák miatt a repülés negyedik percében kellett megsemmisíteni.
Hírügynökségi jelentések szerint a most felrobbant VLS-3 felbocsátását hétfőre tervezték, a hordozórakéta a brazil űrügynökség két műholdját állította volna pályára. A műholdakat már felszerelték a hordozórakétára, így a robbanás következtében azok is megsemmisültek. A 19 méter hosszú, 50 tonna súlyú VLS hordozórakéta 40 tonna üzemanyaggal volt feltöltve, előállítása 6,5 millió amerikai dollárba került.
A brazil űrközpont az északkelet-brazíliai Maranhao államban fekvő Alcántarában található, nem messze Sao Luis várostól és 2350 kilométerre északra Sao Paulo várostól. A latin-amerikai ország abban reménykedik, hogy az űrközpont a kereskedelmi célú műholdak felbocsátásának egyik nagy nemzetközi helyszínévé válik, ugyanis Alcántara az Egyenlítő közelében fekszik, így a hordozórakétáknak kevesebb üzemanyagra van szükségük a kijelölt ballisztikus pálya eléréséig.
Brazília szakemberei több mint húsz éve dolgoznak saját fejlesztésű hordozórakéta létrehozásán. 1995 októberéig Brazíliát hivatalosan mellőzték a rakétatechnikát vásárolható országok körében. A mellőzés oka az atomfegyverek terjedésének megakadályozása, amire az 1964-85 közötti katonai diktatúra vezetőinek törekvései szolgáltattak okot. Brazília üzleti kapcsolatban áll kínai, amerikai, francia, orosz, ukrán és argentin cégekkel, műholdjainak és egyéb űrtechnikájának fejlesztése végett.