Faktorok helyett aktiválók!
A naptejek, bőrvédő krémek új nemzedékének alapjait teremtheti meg magyar gyógyszerkutatók új molekulája. A hatóanyag nem a fénysugarak kiszűrésével vagy visszaverésével óvja a bőrt, hanem a szervezet saját védekező mechanizmusait aktiválja a bőrre vetődő ibolyántúli sugarak hatására.
Asztronauta halak
A legtöbb űrhajós számára, a súlytalanság állapotának első 24 órája nagy problémákat okoz. Ennek oka, hogy a középfülben található egyensúlyi szerv nem mindenkinél reagál egyformán a megváltozott körülményekre. A hohenheimi egyetem kutatói, halakon végzett kísérletekkel próbálják vizsgálni a belső fül köveinek az ún. otolithoknak és az egyensúlyzavaroknak az összefüggését. Az eredmények a jövőben fontos szerepet játszhatnak a leendő űrutazók kiválasztásában.
Betegségről árulkodó mozgások
Bizonyos agyi károsodások - például a Parkinson-kór - jellegzetes mozgásváltozással járnak együtt. A tübingeni egyetemi klinika kutatói olyan számítógépes rendszer kifejlesztésén dolgoznak, amely automatikusan felismeri és értékeli a mozgásban tapasztalható zavarokat. A program tanítható a normálistól eltérő mozgások értékelésére, s a remények szerint a jövőben automatikusan diagnosztizálja az agykárosodást okozó betegségeket.
Magyar tyúk
A kendermagos magyar, a sárga magyar, a fehér magyar és az erdélyi kopasznyakú fekete, fehér és kendermagos színváltozata - ezek az ősi magyar tyúkfajták - valódi bennszülöttek a Kárpát-medencében. A gödöllői Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet (KÁTKI) munkatársai a régi magyar tyúkfajták genetikai állományát tanulmányozzák, mert ezek az állatok olyan értékes tulajdonságok hordozói, amelyek a nagyüzemi tenyésztésbe fogott brojlercsirkékből már teljesen hiányoznak.
Delta
mtv, vasárnap, 13.05