Az ilyen jellegű fejfájás hátterében rendszerint nem áll komoly egészségügyi probléma, ám aki először tapasztal hasonlót, keresse föl orvosát, hogy kizárják az esetleges agyi eredetű okokat - áll abban a jelentésben, amit dr. Achim Frese és a münsteri egyetem kutatócsoportja készített.
Mint arról korábban már beszámoltunk, a jelenség oka még nem pontosan tisztázott, de valószínűleg a szex alatt megváltozott vérkeringési kondíciókkal áll kapcsolatban.
A szexuális együttlétkor fellépő fejfájás két főbb típusra bontható: az egyik típus tompa fájdalomként jelentkezik az orgazmus előtt, a második az orgazmus alatt szaggató, nyilallásszerű érzésként éri a fejet. "A fejfájás előfordulása egyénenként változó: vannak, akik életükben egyetlenegyszer szembesülnek vele, de akadnak olyanok is, akik évekig kénytelenek együtt élni a szexuális együttlétkor rendre jelentkező gyötrelemmel" - mutatott rá a német szakember.
Dr. Frese és kollégái 51 olyan önkéntjelentkezőt vizsgáltak, akiknél gyakran léptek föl az "orgazmus-fejfájás" tünetei. Az eredményekből kitűnt, hogy a tünetek jellemzően 30 éves kor fölött jelentkeznek először, s a férfiak közt háromszor-négyszer olyan gyakori a fejfájás előfordulása, mint a nőknél. Gyakori jelenség, hogy ha az érintett a fejfájás jelentkezését követően megszakítja az együttlétet vagy passzívabb szerepet vállal, a fájdalom alábbhagy. Az erős, hasogató fájdalom 12 órán keresztül tarthat, ám tompább formájában akár napokig is elhúzódhat.
A szexuális együttlétkor fellépő fejfájás az esetek nagy részében megelőzhető az indomethacin nevű, nem hormonális gyulladáscsökkentő szerrel: az együttlét előtt egy órával bevett indomethacin tartalmú gyógyszer csökkenti a fejfájás kialakulásának esélyét. Egy másik lehetséges megelőző módszer a magas vérnyomás kezelésekor használt béta-blokkoló terápia - foglalja össze a kutatás eredményeit dr. Frese.