Egy japán kisvárosban olyan üzem működik, amely a szemétből metángázt állít elő, és ezt a szemetet szállító teherautó üzemanyagként hasznosítja. A teherautók rakományukat a metángázt előállító üzemrészhez szállítják. A szemetet innen futószalag viszi a darabolóba. Az üzem különlegessége ez a forgódob, amely szétválasztja a papírszemetet a konyhai hulladéktól.
Ezután a szemét egy tartályba kerül, ahol vízzel hígítják, majd pedig metántermelő baktériumkultúrát adagolnak hozzá. A teljes erjedés két-három hét alatt megy végbe. A metángázt a szemétszállító teherautó üzemanyagtartályába pumpálják - és ezzel a kör be is zárul.
Két rakomány szemétből mintegy 168 liter dízel üzemanyaggal egyenértékű metán keletkezik - ez egy teherautó napi üzemeltetéséhez elegendő.
A tervek szerint a közeljövőben a város mind a hetvenöt szemétszállító teherautóját metánmeghajtásúra állítják át.
A metánnal működő teherautók mindössze tizedannyi szénmonoxidot termelnek, mint a dízelmeghajtásúak. Így ez a módszer amellett, hogy mintegy 40%-kal csökkenti az elégetésre váró szemét mennyiségét, a környezetet is kevésbé szennyezi. A szeméttel működő szemetes autó az energia újrahasznosításának egyik tökéletes példája.
Delta MTV1, október 5., vasárnap, 12.45