Mint arról korábban beszámoltunk, a Mars Express december 30-án az egyenlítőiről áttért a tudományos térképezéshez szükséges poláris pályára. Az újabb pályamódosításnak köszönhetően január 4-én egy alacsonyabb pálya alakult ki. A következő napokban még két hasonló manőver következik, és legkorábban január közepén lehet megkezdeni a tudományos munkát.
Az új pálya lehetőséget ad arra is, hogy a Mars Express a Beagle 2 brit leszállóegység feltételezett landolási helye felett haladjon át, s megpróbálja a kapcsolatfelvételt. Mint arról korábban beszámoltunk, a legújabb feltételezések szerint a Beagle 2 esetleg egy mintegy 1 km átmérőjű, ám több száz méter mély kráterben landolhatott, és ezért nem lehetséges vele a kapcsolatfelvétel.
Valószínűbb azonban, hogy valamilyen meghibásodás lépett fel a számítógépes és/vagy a kommunikációs rendszerében, de egyre hangosabbak azok a vélemények is, melyek szerint nem élte túl a landolást. Az már kizárható, hogy a Mars Odyssey nem tudta továbbítani a Beagle 2 adatait, mert ennek ellenkezője fényesen igazolódott a Spirit esetében.
Az első kapcsolatfelvételi lehetőség a Mars Express űrszondán keresztül január 7-én (szerdán) közép-európai idő szerint 12.30 és 15.00 óra között adódik. A legjobb kommunikációs helyzet 13.15-kor lesz. Ha a Beagle 2 életben van és működik, akkor már automatikusan át kellett térnie egy olyan kommunikációs üzemmódba, amelynek keretében minden órában ötször próbál hallatni magáról. Ezeket a jeleket keresi a Mars Express, amelynek kommunikációs rendszerét erre a feladatra is tesztelték. Ha január 7-én nem sikerül a kapcsolatfelvétel, akkor január közepéig még többször próbálkozhatnak ilyen módon, aztán gyakorlatilag fel kell adni a reményt.