A Chandigarhban megrendezett Indiai Tudományos Kongresszuson elhangzottak arra utalnak, hogy lezárult egy fejezet a malária elleni küzdelem történetében: a DDT és a többi rovarirtó szer helyét újra a hagyományos módszerek foglalják el.
A kérdés anyagi szempontból is jelentős, hiszen India az egészségügyi költségvetés jelentős hányadát fordítja a malária kórokozóját hordozó szúnyogok ellen bevetett rovarirtó szerek vásárlására. A malária emellett igen komoly veszélyt is jelent: évente kétmillió ember betegszik meg a gyakran végzetes kimenetelű kórban.
A hagyományos módszerekhez visszatérve rövid idő alatt sikerült az ország egyes területeiről szinte teljesen kiirtani a maláriaszúnyogokat - számoltak be a szakemberek.
Az ötlet egyszerű: a betegség terjesztéséért felelős szúnyogok lárvájával táplálkozó halakat kell a tavakba, folyókba, illetve kutakba telepíteni. A halak még a szúnyogok kifejlődése előtt elfogyasztják a szúnyoglárvákat, ami a fertőzések számának drámai csökkenéséhez vezet.
Dr. V. P. Sharma, az Indiai Maláriakutató Intézet volt igazgatója - jelenleg az Orvosi Kutatótanács munkatársa - elmondta, hogy a régi-új módszer alkalmazásával 2 milllióról 1,8 millióra csökkent az indiai maláriás megbetegedések száma. A Világbank, amely egykor a DDT alkalmazását szorgalmazta a malária elleni küzdelemben, most mintegy száz körzetben támogatja a lárvaevő halak telepítését.
Dr. Sharma szerint még öt évet kell várni addig, amíg az intézkedés sikerét pontosan megítélhetjük, mindazonáltal igen biztató, hogy a maláriát terjesztő Anopheles szúnyogokat egyes térségekből máris sikerült teljesen kiűzni.
A huszadik század elején még előszeretettel alkalmaztak halakat a malária elleni küzdelemben, ám a DDT és más rovarirtó szerek, valamint a látványos nyugati technológiák sikere elhomályosította a hagyományos eljárás lassúbb, de megbízható eredményeit.
A halak újbóli bevetését elsősorban az váltotta ki, hogy a kártevők időközben ellenállóvá váltak a rovarirtó szerek újabb generációival szemben. Bizonyos, hogy a peszticidek használata egyelőre nem kerül le a napirendről, de mint a lárvaevő halak esete is mutatja, léteznek olcsó, környezetkímélő és hatékony alternatívák.