Az egyesült államokbeli massachusettsi állami kórház az Amerikai Rák Intézet (NCI) közreműködésével a nyolcvanas évek elején kezdett vizsgálata során 364 000 önként jelentkező férfi és 577 000 nő sorsát kísérte végig csaknem két évtizeden keresztül.
A vizsgálat során kapott adatok azt bizonyították, hogy az alacsony vagy nagyon
alacsony kátránytartalmú fajtákat szívók önmagukat csapták be, semmivel sem csökkentették az egészségüket fenyegető kockázatot.
A kapott eredmények alapján az derült ki, hogy érzékelhető különbség csak abban az esetben volt kimutatható, amikor a filteres, illetve a filter nélküli cigarettát szívók tüdőrákos megbetegedéseit vizsgálták.
A kapott eredmények alapján a kutatók ismét megerősítették: az úgynevezett light cigaretták csak az önbecsapásra hajlamos dohányosok egy részének megnyugtatására szolgálnak, egészségügyi szempontból azonban gyakorlatilag teljesen hatástalanok.
Egyértelművé vált az is, hogy a dohányzás abbahagyásával, különösen ha az viszonylag fiatal korban történik, nagymértékben csökkenthető a tüdőrák kockázata. Azokat, akik 35 évesnél fiatalabb korukban mondanak le dohányzási szenvedélyükről, gyakorlatilag csak ugyanannyira fenyegeti, hogy megbetegednek tüdőrákban, mint azokat, akik soha életükben nem cigarettáztak.