A szervezet szakértői szerint csak Európában több mint 1300 gyógynövény van kereskedelmi forgalomban, és ezeknek mintegy 90 százaléka vadon nő. Környezetvédők szerint a gyógynövény-forgalmazók rendkívül tékozlóan bánnak ezekkel a természeti kincsekkel, túl gyakran aratják a termést, nem hagyva időt a növényeknek a regenerálódásra.
A vese-és emésztőszervi problémákra használt medveszőlő (Arctostaphylos uva-ursi) például, amely nemrégiben még igen nagy mennyiségben termett Kelet-Európában, mára szinte ritkasággá vált, mivel a növényt sokszor tövestül tépik ki, holott a gyógyászatban csak a leveleire van szükség. Szintén veszélyeztetett növénnyé vált a bőrbajokra használt, indiai eredetű festő fűrészfű (Serratula tinctoria), valamint az indás kockás liliom (Fritillaria meleagris), a légzőszervi megbetegedéseket enyhítő gyógynövény - figyelmeztet a WWF.
A gyógynövények iránti kereslet Európában, valamint Észak-Amerikában évente mintegy 10 százalékkal növekszik. Ez a drámai mértékű emelkedés igen súlyos terhet jelent a növényvilágra. Fontos volna, hogy a forgalmazók ne a vadon termő növényeket pusztítsák tovább, hanem a biogazdaságok termelésének fokozását ösztönözzék, vagy ha mégis vadon élő fajtákat használnak, a jelenleginél sokkal felelősebben kezeljék ezeket a növényeket - hangsúlyozza a WWF.