Az intézet által 2003 márciusa és novembere között, a Novartis Hungária Kft. támogatásával végzett felmérés során 50 ezer, 40 és 70 év közötti, háziorvosi ellátásban részesült embernél mérték föl és értékelték a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát. A vizsgálati alanyok egy részét korábban már különféle, jellemzően szív- és érrendszeri, illetve anyagcsere-betegségekkel kezelték.
A felmérés során a vizsgálatban való részvételre önként jelentkező háziorvosok megvizsgálták, hogy milyen mértékben fordul elő a betegeknél magas vérnyomás, elhízás, cukorbetegség, valamint emelkedett vérzsírszint. Emellett feleletválasztós tesztet töltöttek ki a betegek, életviteli szokásaikról.
Kékes Endre, az Országos Alapellátási Intézet szaktanácsadója, a szakmai program egyik kidolgozója elmondta: a különböző betegségek kialakulásához vezető kockázati tényezők vizsgálata során kiderült, hogy a vizsgált betegek csupán 20 százalékának volt normális a testsúlya. A férfiak több mint egyharmadánál, a nők 55 százalékánál volt jelentős a testsúlytöbblet.
Mint mondta, az összkoleszterinszint az esetek több mint kétharmadában a kórosan magas tartományba esett, s beszámolt arról is, hogy a vérnyomás a férfiak több mint 35, a nők 28 százalékánál haladta meg a határértéket.
A vizsgálat adatai szerint a férfiaknak több mint 50, a nők 38-40 százaléka dohányzik rendszeresen. A megkérdezettek fele számolt be arról, hogy rendszeresen végez testmozgást, és 28 százalékuk állította, hogy helyesen és rendszeresen táplálkozik.
Balogh Sándor, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója elmondta: Magyarországon szív- és érrendszeri megbetegedésben 50-60 ezer ember hal meg évente, ami az összes haláleset mintegy felét teszi ki.