A kis kárókatonák (Phalacrocorax pygmeus) régebben nem fordultak meg a Kis-Balatonnál, főleg a Duna fekete-tengeri torkolatánál, a Duna-deltában élnek, néhány éve viszont föltűnt és ötödik esztendeje már itt is költ ez a ritka, szigorúan védett madár - magyarázta a szakember. A Duna torkolat-vidékének mocsárvilágából a dunántúli tóvidékre újabban áttelepült kis kárókatonát a kihalás veszélye fenyegeti, ezért bekerült a veszélyeztetett fajok úgynevezett Vörös Könyvébe. A Kis-Balatonnál meghonosodó kis kárókatonák főleg az ilyenkor télen is jégmentes Hévízi-csatornánál tanyáznak.
Vadlúdból korábban telente 30-50 000 is előfordult a Kis-Balatonnál, jelenleg 4-5 ezer telel a tórendszernél. Mint Futó Elemér elmondta, a vadlúd nagyobb számban rossz időben jön a Kis-Balatonhoz, ahol a legzordabb időben is táplálékot talál, idén viszont a környéken minden kukoricaföldet fölszántottak gazdáik, így a faj számára nincs eleség.
Gyakran lehet olvasni arról, hogy a kis-balatoni vadludak miatt kár éri a táj gazdáit; a terület természetvédelmi őre ezeket a híreket némi kétkedéssel fogadja, mert tapasztalatai szerint nem egyszer előfordul, hogy "madárkár"-ról beszélnek, miközben csak rosszul művelték meg a termőföldet, illetve a lapos területet érő vízkárt írnák a madarak rovására. Tény, hogy a madarak által a néhányszáz hektárnyi Kis-Balaton környéki termőföldön okozott kár megtérítését jelenleg a törvény nem teszi lehetővé, pedig jó volna, ha ez megtörténne - vélekedik a táj természetvédelmi őre, mivel így elejét lehetne venni a madárellenességnek.
A 14 ezer 700 hektárt kitevő védett kis-balatoni térség 3 ezer hektárnyi vízzel borított területén, 2 ezer hektáros nádrengetegében ezer réce is telel, a Balatonnál és itt is túlszaporodott hattyúból pedig idén 50-60 tölti a Kis-Balatonnál a telet, ők zömmel szintén a már említett meleg vizű Hévízi-csatornánál és más nyílt vízfelületeken időznek a legszívesebben.
Mint Futó Elemér elmondta, a nádvágást a jég olvadása miatt ezekben a napokban a partról folytatják, eddig 200 hektár nádat vágtak le, az időjárástról függően még 3-500 hektárnyi kis-balatoni nádat arathatnak le ezen a télen. A levágásra ítélt nádasok mellett marad elég avas - évről évre érintetlenül meghagyott - nád, hogy legyen elegendő élelme, búvóhelye a tórendszernél telelő madárvilágnak.