Pusztít a csonttörési láz Indonéziában

Vágólapra másolva!
Az indonéz helyi hatóságok jelentése szerint immár 5500 dengue-lázas személyt kezelnek kórházban a 212 millió lakosú hatalmas szigetcsoporton. A halálos áldozatok száma 142. Információk a trópusokra utazóknak.
Vágólapra másolva!

A járvány Indonézia 31 tartományból nyolcat érint súlyosan, elsősorban a legnépesebb Jáva szigetén. A helyi egészségügyi minisztérium egy illetékese szerdán közölte, hogy a betegséget feltehetően a kórokozó egy új típusa okozza. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint még nem bizonyított, hogy új vírus jelent meg.

A dengue-lázat 1780-ban írták le először. A dandy- vagy csonttörési lázként is emlegetett betegség elsősorban Délkelet-Ázsiában, a Csendes-óceán térségében, Afrikában és a Karib-tenger vidékén fordul elő, de egyre jobban terjed Dél-Amerika északi részén, különösen Kolumbiában, Venezuelában és Brazíliában is. Évente világszerte 50-100 millió ember betegszik meg a kórban, közülük 200-500 ezer a legsúlyosabb, a vérző változatában.

A vírusnak négy változata (szerotípusa) ismert. Emberről emberre az Aedes típusú szúnyogok csípése terjeszti.

Általában 5-8 napos lappangási idő után hirtelen kezdődő, hidegrázással társuló magas láz, erős fej-, hát- és végtagfájdalom, súlyos elesettség lép fel. Ezt mintegy 48 óráig tartó láztalan állapot és javuló közérzet, majd újabb, hirtelen lázkiugrás követi, amihez rendszerint a végtagokról kiinduló, az arc kivételével az egész testre kiterjedő bőrkiütés társul. Súlyos formánál a beteg sokkos állapotba kerülhet. A kezeletlen esetek ilyenkor 50%-ban halálhoz vezetnek. A lábadozás lassú, hetekig tarthat, fáradékonyság és izomgyengeség jellemzi.

A betegség súlyosabb formája elsősorban a helyi járványokkal sújtott vidékeken élő 10 évnél fiatalabb gyermekeknél alakulhat ki. Ez a vérzéses csonttörési láz, mely néhány napon belül hasi fájdalommal, vérzéssel és a keringés összeomlásával járó fertőzés.

A fertőzésen átesett egyén csak egyetlen szerotípussal szemben rendelkezik védő hatású ellenanyagokkal. Amennyiben azonban egy eltérő dengue szerotípust hordozó szúnyog csípi meg, fennáll az újabb fertőződés lehetősége.

Mivel jelenleg védőoltás még nem áll rendelkezésre, a megelőzés egyetlen módja a szúnyogcsípések elkerülése. A védekezést megfelelő ruházat, a szúnyoghálóval ellátott alvóhelyek, valamint a szúnyogriasztó vegyszerek alkalmazása teszi lehetővé.

Függetlenül a jelenlegi indonéz dengue láz járványtól, mindazoknak, akik trópusi országba utaznak, érdemes indulás előtt felkeresni az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Oltóközpontját (Bp. IX, Gyáli út 2-4. B épület). Itt ugyanis pontos felvilágosítást kaphatnak az úticél aktuális egészségügyi helyzetéről, a szükséges gyógyszerekről, valamint oltásokról.

Cseh Júlia

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!