A budapesti Vajdahunyadvárban rendezendő hétvégi orchidea- és broméliakiállításra a gyűjtőkön kívül több ezer "laikus" érdeklődőt várnak.
Az orchideákról azt hiszik sokan, hogy csupán a trópusokon nyílnak, pedig - magyar nevükön - a kosborfélék közül jó néhány Magyarországon is honos. Az orchideák a növényvilág fajokban leggazdagabb családja: mértéktartó szakirodalmi adatok szerint a család legalább 25-27 ezer fajt foglal magába. Napjainkban is fedeznek fel új fajokat. A mérsékelt övben, így hazánkban alig észrevehetőek a virágaik, míg a trópusokon buja vegetációban élnek. A létért folyó küzdelem "felkényszerítette" őket a fák lombkoronájába.
Az orchideák megszállottjainak száma világszerte milliókra tehető. A Magyar Orchidea Társaság 1991-től önállóan működő szervezet, az 1976-ban létrejött Magyar Agrártudományi Egyesület orchidea-bromélia szakcsoportjának jogutóda, amely negyedévente szakkiadványt jelentet meg, és évente kétszer kiállítást rendez a Magyar Mezőgazdasági Múzeumnak otthont adó Vajdahunyadvárban. A tavaszi rendezvényre kerül sor most hétvégén.
A március 12-15-ig, tehát a nemzeti ünnepen is nyitva tartó kiállításon vásárolni is lehet e gyönyörű növényekből, amelyek tartása ma már otthon is megoldható. Szobavitrint vagy kis üvegházat a kisebb gyűjtemények számára ajánlanak a szakemberek, de egyszerű cserepes virágként is tarthatók. Előtte nem árt orchidea-szakértővel konzultálni arról, milyen helyet szeret a növény és mekkora a vízigénye.
Vágott virágként is egyre kedveltebbek, és hálásak is, mert tartósak, sokáig nyílnak. Ennek oka, hogy a természetben néha sokat kell várniuk a megporzást végző, sokszor csak egyetlen rovarfaj látogatására.