Kudarc a méregtelenített halálhal

Vágólapra másolva!
Tudósoknak sikerült méregteleníteniük a "halál halát", a Japánban fugu néven ismert gömbhalat, amelynek húsa páratlan és méregdrága ínyencfalatnak számít, ám belső szervei olyan gyilkos vegyi anyagot tartalmaznak, amely néhány perc alatt öl.
Vágólapra másolva!

A fuguval évtizedeken át valóságos "orosz rulettet" játszottak a japán ínyencek: évente több ember is életét vesztette az akár 250 eurós (több mint 60 ezer forint) áron megrendelt fogás elfogyasztása után.

A Nagaszaki Egyetemen oktató Nogucsi Tamao professzor kutatócsoportja azonban nemrég bejelentette: sikerrel nevelt fel olyan fugut, amelynek belső szerveiben nem volt tetrodotoxin - ez az idegméreg az állat májában és a beleiben halmozódik fel, és elfogyasztása néhány perc alatt halált okoz. Egyetlen gramm belőle elég lenne akár 500 személy megöléséhez is, mivel megbénítja az idegrendszert és a légzőszerveket.

A kutatók rájöttek, hogy a gömbhal nem maga termeli a toxint, hanem a tenger fenekén élő mérgező rákok, kagylók, tengeri csillagok elfogyasztásával nyert anyagokat "fejleszti tovább" és tárolja szervezetében. Kiderült ugyanis, hogy a mesterséges körülmények között, a "méregforrástól" megfosztott halak szervezetében nincs ilyen halálos méreg.

A nagaszaki kísérlet során 4800 fugut neveltek fel három év alatt hét, 10 méter mélyen a tengerbe süllyesztett ketrecben. A tengeri foglyok csak szigorúan ellenőrzött, "méregtelen" eledelt - például érdesfarkú halat (Trachurus trachurus) fogyaszthattak.

A japán Egészségügyi Minisztérium azonban a bejelentés nyomán sem oldotta fel a fugufogyasztás 1983-ban bevezetett - ám azóta is rendszeresen megsértett - tilalmát, mivel - mint a szóvivő hangsúlyozta - "lehetetlen megkülönböztetni a tenyésztett és a szabadon élő fugut, illetve oly módon ellenőrizni a gömbhal szeletelését és forgalmazását, hogy ki lehessen zárni minden balesetet". A vendéglősök ugyancsak tiltakoznak a tilalom feloldása ellen, mivel tartanak attól, hogy intézményük működését veszélyeztetné egy esetleges baleset.

A fugutilalom megsértőire három évig terjedő börtönbüntetés, illetve mintegy 5 millió forintnak megfelelő összegű bírság szabható ki Japánban.

A méregtelen fugu azonban e hal megszállottjainak sincs ínyére, mivel az élvezetet éppen a kockázatban vélik felfedezni. A múltban a hozzáértők a mérget tartalmazó fugumájjal ajándékozták meg egymást, hogy nagyon kis adagban fogyasztva élvezzék a mérgezés első tüneteit, a szúró fájdalmat és zsibbadtságot. Ez persze igazi hazardírozás, mivel a fugu toxinjának nincs ellenmérge.

1975-ben a hagyományos kabuki színház egyik híres művésze, VIII. Bando Micugoro a saját otthonában elkészített fugutól vesztette életét, 69 éves korában.

A fugut Japánban hagyományosan olyan vékony szeletekre vágva fogyasztották, hogy rajtuk keresztül áttetszett a porcelántányér díszítése. Csak a hal szeletelésében nagy gyakorlattal rendelkező mesterszakácsok készíthették el az ételt. A felkelő nap országában minden tilalom és a szigorú előírások ellenére a hivatalos adatok szerint tavaly három, 2002-ben hat személy vesztette életét fugumérgezésben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!