V. V. Tsukruk és munkatársai (Iowa State University) a nanocsövek nedvesítésének és szárításának többszöri ismétlésével hurok, kampó, tekercs és más nanoalakzatot hoztak létre. A változatos alakúra görbült csövekből mintázatokat alakítottak ki, ehhez egymást váltó hidrofil és hidrofób tulajdonságú csíkokra helyezték a nanocsöveket. Az azonos "kezelésen" átesett nanocsövek 90%-a azonos irányultságot vett föl, az azonos irányba mutató csövek 40%-a pedig pontosan egyforma alakú volt.
Kísérleteikben Tsukruk és munkatársai milliméter nagyságrendű felületen 1 nanocső/mikron sűrűséget értek el. A nanocsövek rendezettsége még nagyobb lehet, ha a hidrofil és hidrofób felületeket négyzetrácsos mintázatba, sakktáblaszerűen rendezik el.
A kutatók feltárták a nanocsövek görbülésének részleteit is: a nanocső először hozzátapad a hidrofób felülethez, majd a kiszáradó mikrocseppecske alakját követve görbül meg. Minden nanocső csak kisebb részben hajlott meg, mindig maradt egy hosszabb egyenes szakasza is. A visszahajlott csőszakasz szilárdan hozzátapadt az egyenes részhez.
A hajlított nanocsövek nyilvánvalóan sokféle nanoszerkezet építőelemei lehetnek, szenzorokként is alkalmazhatók lesznek, mert a meghajlított, korábban egyenes nanocső optikai tulajdonságai is megváltoznak.
Jéki László