A londoni King's College kutatói a napokban zajló exeteri tudományos konferencián jelentették be a genetikai világpremiert. A londoni kísérlet során embrionális őssejtek manipulálása révén jutottak hozzá a mucoviscidosist előidéző génhez. Stephen Minger professzor és csapata egy évvel ezelőtt tenyésztette ki a betegséget előidéző géneket tartalmazó őssejteket, azóta több milliárd őssejtet állítottak elő laboratóriumban.
Az embriókból kivont őssejtek jellemző tulajdonsága, hogy bármely sejttípus létrehozására képesek, ezért az orvostudomány számára azt a lehetőséget hordozzák, hogy felhasználásukkal mód nyílik örökletes betegségek kiküszöbölésére, illetve gyógyítására. Az eljárás lényege, hogy öröklött betegségekben szenvedő személyekből származó őssejtekből embriókat fejlesztenek ki (ezeket a 14. napon kötelezően megsemmisítik), s ebből kiveszik a betegséget okozó sejtláncolatot. Ezen lehet tesztelni a kór kezeléséhez szükséges gyógyszereket.
Mint arról hírt adtunk, Nagy-Britanniában augusztusban született meg az a döntés, amely tudományos és gyógyítási célból engedélyezi a klónozást. A brit tudósok által létrehozott hibás gén modellül szolgálhat arra, hogyan jönnek létre bizonyos örökletes betegségek. A mucoviscidosis nevű veleszületett súlyos betegség olyan végzetes kór, amelynél a nyáktermelő mirigyek sűrű váladékot bocsátanak ki, ami a légutak és az emésztőszervek funkciózavaraihoz vezet. Az újszülöttek egy ezrelékénél jelentkezik, leggyakrabban a tüdőben.
A brit eredmény jelentős előrelépést ígér a mostanáig gyógyíthatatlan örökletes betegség elleni küzdelemben.