Az orosz-amerikai űrhajóspáros akkora rendetlenség közepette tölti mindennapjait, hogy az már olykor komolyan akadályozhatja munkájukat - írja a Space.com űrportál. Rengeteg elhasznált tárgy, szerszám, hasznavehetetlen holmi halmozódott fel, ráadásul a szeméttömeg nem egy-egy sarokban összegyűjtve hever, hanem a súlytalanság körülményei között lekötözve tornyosul az űrállomás moduljaiban, vagy egyszerűen csak lebeg. A lassan mindent beborító rendetlenségnek persze nem az az oka, hogy az egymást félévente váltó állandó legénységek tagjai - igaz, férfiak - utálnának takarítani, hanem az, hogy gyakorlatilag nincs hova kidobniuk a szemetet.
Az áldatlan állapotok áttételesen a Columbia űrrepülőgép 2003. február elsejei katasztrófája miatt alakultak ki. Azt megelőzően rendtartási szempontból egyszerű volt a helyzet az űrállomáson: az űrrepülőgépek évente hat-hétszer kötöttek ki az űrbázison. Amellett, hogy az ISS bővítéséhez szükséges szerkezeti elemeket, illetve a váltószemélyzetet szállították az űrállomásra, egy-egy ilyen utat alapos nagytakarításra is felhasználtak: az űrrepülőgépek rakterében bőven elfért a két-három hónap alatt összegyűlt felesleges anyag.
Azóta azonban, hogy az űrrepülőgépek nem repülhetnek, az orosz Szojuz-űrhajók szállítják félévente a háromról két fősre redukált váltólegénységet, és az ugyancsak orosz Progressz pilóta nélküli teherűrhajókkal juttatják el az űrhajósoknak a nélkülözhetetlen dolgokat, illetve viszik el a szemét egy részét. Ez azonban csak a töredéke a korábbinak, mivel a Progresszek raktározási kapacitása jóval kisebb az űrrepülőgépekénél, és kevesebbszer is fordulnak meg az űrállomáson.
A bázison tartózkodó űrhajósok - jelenleg az orosz Gennagyij Padalka és az amerikai Michael Fincke - nem dobhatják ki egyszerűen a világűrbe a hasznavehetetlen tárgyakat, a Föld körül már így is jelentős mennyiségű űrszemét kering - ez egyébként egyre komolyabb fejtörést okoz a szakembereknek -, és ezek a tárgyak nagyon veszélyessé válhatnak, ha netán nagy sebességgel egy űreszközzel ütköznek.
Így tehát, ha egy Progressz vagy Szojuz érkezik, intenzív hulladékszelektálás zajlik az űrállomáson. Ha mindentől nem is, legalább a legkellemetlenebb dolgoktól meg kell szabadulnia a legénységnek, így például a szennyes fehérneműtől, vagy az űrillemhely fémtartályainak tartalmától.
A megoldást a problémára a NASA űrrepülőinek jövő tavaszra tervezett újraindítása jelentheti, ám erre a legoptimistább forgatókönyvek szerint is csak májusban kerülhet sor.