A NASA marsjárói többszörösen felülmúlták eredetileg tervezett három hónapos működési idejüket, az idő múlásával azonban lassan kiütköznek rajtuk az öregedés apró jelei. Az első komolyabb hiba a Spirit jobb elülső kerekénél merült fel, amikor a Columbia-vonulat lábához ért. A meghibásodott kerék a kelleténél nagyobb feszültséget vett fel, jelentősen fogyasztva ezzel a jármű energiakészletét.
Ez azonban nem jelentett akadályt a rover számára abban, hogy felmásszon a Columbia-hegyek lejtőin. A problémás kereket kikapcsolták, majd a jármű tolatva - beteg kerekét maga után húzva - kapaszkodott fel a kövekkel borított felszínen. A jármű elülső kerekei azonban október 1-én, épp a küldetés második meghosszabbításának első napján, váratlanul ismét felmondták a szolgálatot. Ezúttal más természetű meghibásodás lépett fel, az elülső kerekek irányítórendszerében romlott el valami - amelynek következtében a jármű pihenőre kényszerült.
A kerekek tesztelése során azonban a hiba amilyen váratlanul jött, olyan hamar el is tűnt. Így október 7-én már kiszemelt célpontjához, a "Tetl" névre keresztelt kődarabhoz hajthatott a Spirit. A különlegesnek ígérkező minta maya kultúrából származó elnevezése követ jelent.
A kődarab feltűnően rétegzett szerkezete (lásd a képen) vulkanikus folyamatok vagy vízből való kiülepedés során egyaránt kialakulhatott. A marsjáró több napon keresztül vizsgálta szerkezetét és összetételét. Ezután újabb célpontja felé indult volna tovább, ám október 13-án ismét hibásan működött a kerekek kormányzó rendszere.
További információk és képek a Spirit és Opportunity legutóbbi napjairól a Mars Society magyar tagozatának honlapján.