"A Magyar Tudomány Ünnepe 2004" rendezvénysorozat megnyitójára a hagyományokhoz híven a magyar tudomány napján, 2004. november 3-án, szerdán délelőtt 10 órakor kerül sor a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében. A Magyar Tudományos Akadémia alapításának napja köré csoportosuló ünnepi események legfőbb üzenete, hogy ma már életünk egyetlen területe sem képzelhető el a tudomány segítsége nélkül - nyilatkozta a nagyszabású rendezvény kapcsán Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke.
A magyar kormány 1997-ben nyilvánította november 3-át a magyar tudomány napjává. A rendezvény azonban olyan népszerűvé vált, hogy az utóbbi években az ünnepségsorozat már több hétig is eltartott. Az idei évtől pedig már hivatalosan is a Magyar Tudomány Ünnepéről beszélhetünk. 2004-ben 478 rendezvényre kerül sor: 143 az Oktatási Minisztérium, 103 a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat, 120 pedig a Magyar Tudományos Akadémia szervezésében.
Az évről évre növekvő számban megtartott ünnepségek, díjátadások, megemlékezések, konferenciák, kutatóintézeti és egyetemi nyílt napok, tudományos diákkörök, ismeretterjesztő foglalkozások, rendkívüli múzeumi nyitva tartások sikerei bizonyossá teszik, hogy a Magyar Tudomány Ünnepe 2004-ben is méltó programokkal gazdagítja majd az eseménysorozatot. Lesz olyan előadássorozat, amely a gazdasági szerkezet és versenyképesség összefüggéseit vizsgálja az uniós csatlakozás fényében, s érdekesnek ígérkezik a "Hagyomány és természet" elnevezésű konferencia, ahol a hungarikumnak számító őshonos magyar háziállatokról lesz szó.
November 7-én rendezik meg "A tudás útja" elnevezésű programot. A félmaratoni versenyen bárki elindulhat, hogy célba érve az Akadémia épülete előtt, a sportot és a tudományt "ötvözze egybe".
Az idei rendezvények jelentőségét csak fokozza, hogy hazánk 2004. május 1-jétől az Európai Unió tagja, s immár másodízben ünnepelhetjük a rendezvénysorozaton belül a tudomány világnapját november 10-én. Tavaly rendezték meg elsőször nagy sikerrel Budapesten a Tudomány világfórumát (World Science Forum - Budapest), amelynek 2005-ben ismét a Magyar Tudományos Akadémia és Budapest ad otthont. Mindezek az események jelzik az Európai Unió kifejezett célját, s a magyar társadalom előtt álló kihívást, a tudásalapú társadalom építésének szándékát.