Több száz vizsgált nyálmintában a kutatók hat olyan Laktobacillustörzset találtak, amelyek az emésztőrendszer nyálkahártyáján természetes közegben jelen vannak és bizonyos fehérjemolekulákat termelnek. Laboratóriumi körülmények között ezek a fehérjék képesek a vírus burkához kapcsolódni és megakadályozni, hogy az megfertőzze az immunrendszer sejtjeit, vagy a megfertőzött sejtekből kiindulva további sejteket fertőzzön meg - hangzott el az Amerikai Mikrobiológiai Társaság (American Society for Microbiology) New Orleans-i gyűlésén.
Az említett fehérjék a Lactobacillus felszínén helyezkednek el, így a vírushoz közvetlenül kapcsolódniuk kell, de találtak egy olyan törzset is, amely olyan nagy mennyiségben termelte ezt a fehérjét, hogy azok leváltak a felszínéről és a távolabbi vírusok burkához is kapcsolódni tudtak.
"A vizsgálatok során hat baktériumtörzs a HIV-vírus számos változatához és a HIV majmokban megtalálható megfelelőjéhez, az SIV-vírus két törzséhez egyaránt hozzá kötődött" - mutatott rá dr. Lin Tao, a University of Illinois szájbiológus professzora.
Jelenleg az anya és gyermeke antiretrovirális szerekkel való kezelése megakadályozhatja, hogy a gyermek a születés pillanatában HIV-vírussal fertőződjön meg, ám ez a védelem a szoptatás időszakára már nem terjed ki.
"A HIV elleni hagyományos antiretrovirális szerekkel ellentétben - amelyek az újszülöttek számára toxikusak - a Lactobacillusok olyan baktériumok, amelyek az emberi emésztrőrendszerben és az anyatejben természetes módon jelen vannak. Ezek a baktériumok tehát nem jelenthetnek veszélyt az újszülöttekre" - magyarázza Tao.
Jelenleg ez a folyamat még csak laboratóriumi körülmények közt zajlik le ilymódon, a kutatás következő lépése az állatokon végzett kísérletek lesznek.
Az AIDS betegséget okozó vírussal fertőzöttek számát a Földön jelenleg 43 millióra becsülik, s a betegség idáig mintegy 25 millió ember halálát okozta. Számos, a fertőzéstől mentesen született gyermek - egyes területeken arányuk megközelíti a születések 25 százalékát - az anyatejes táplálás során fertőződik meg. Számuk évente elérheti a 800 ezret.