Grandiózus portré a Szaturnuszról

Vágólapra másolva!
A Cassini által készített felvételekből összeállították az eddigi legrészletesebb képet a Szaturnuszról.
Vágólapra másolva!

A Cassini-űrszonda segítségével elkészült minden idők legnagyobb "egészalakos" képe a hatalmas bolygóóriásról és gyűrűrendszeréről. Az eddigi legrészletgazdagabb felvételt összesen 126 képkockából állították össze, a képen a Szaturnusz és gyűrűi valódi színükben pompáznak.

2004. október 6-án mintegy két órán keresztül fényképezte a Cassini a bolygóóriást 6,3 millió kilométeres távolságból. Összesen 42 kockával tudták lefedni a hatalmas óriást, és minden területről három felvétel készült, vörös, zöld és kék színszűrővel. Ezekből állították végül össze az óriásbolygó grandiózus portréját. Az elkészült felvétel 8888 pixel széles és 4544 pixel magas.

A felvételen kivehető legkisebb alakzat mintegy 38 kilométeres átmérőjű és számos - korábban csupán részletfelvételeken látható - érdekes jelenség is feltűnik. Kivehető például az egyes gyűrűk közötti színárnyalati különbség, a csigavonalban feltekeredett F gyűrű, a déli félteke szürkéskék árnyalatú viharai, valamint a felvétel bal alsó sarkában feltűnő aprócska holdak, a Mimas és a Janus.

A felvételek készítésekor a Cassini a Szaturnusz Nap által megvilágított felének csupán egy részét láthatta, a gyűrűrendszerbe pedig a bolygóról rávetülő éles árnyék mar bele. Az űrszondának a későbbiek során - pályájának egy távolabbi pontjáról - lehetősége nyílik majd olyan portrét is készíteni, amelyen az óriásbolygó egész megvilágított féltekéje látható lesz.

Csengeri Timea

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!