A DNS megváltozásait (mutációit) és a genetikai állomány (genom) szerkezetének átrendeződését nagymértékben az oxigén-szabadgyökök okozzák. A DNS-mutációk kijavítása és a sejtciklus, azaz sejtosztódás kontrollálása ezért rendkívül fontos folyamat a szervezetben, mivel ezen folyamatok hiánya vagy meghibásodása rákos sejtek keletkezését okozhatja. Dr. Kolodner és kutatócsoportja egy olyan géncsoportot fedezett fel, amely képes megakadályozni egyes, szabadgyökök okozta DNS-mutációk kialakulását.
A kutatók élesztőtörzseken dolgoztak, melyek rendkívül jó modellszervezetek az emberi szervezet egyes génjeinek tanulmányozására. Az élesztőtörzsekben a TSA1 nevű gént mesterségesen megváltoztatták (azaz mutációt hoztak létre), ami emelkedett oxigén-szabadgyök termelést eredményezett. Ennek a mutációnak a hatásait vizsgálták olyan törzseken, melyek vagy a sejtciklus-kontrolláló gének, vagy a DNS-t kijavító gének mutációját is hordozták. Így tanulmányozhatóvá vált, hogy a megváltoztatott gének hatására képesek lesznek-e a törzsek a szabadgyökök hatásainak a kivédésére. Csak az a törzs maradt életben, amely a normális, szabadgyök-közömbösítő, nem mutáns géneket hordozta, tehát az újonnan felfedezett génszakaszok nagyban hozzájárulnak az oxigén-szabadgyökök elleni védelemben.
Az eredmények ismét alátámasztották, hogy a sejtek által termelt oxigén-szabadgyökök gén-instabilitást okoznak, amely nagymértékben hozzájárul a rák kialakulásához. A vitamindús táplálkozással a szervezetbe bevihető ún. antioxidáns hatású molekulák képesek megkötni a sejtekre veszélyes szabadgyököket.
Komódi Edina