A technológiai témákra szakosodott szociológus-végzettségű újságíró korábbi köteteiben a cyberpunk mozgalmat és a "hőskor" hackereit, illetve a legendás számítógép-kalóz Kevin Mitnick ténykedését, rendőrkézre kerülését dolgozta fel - utóbbi igencsak megosztotta a közvéleményt. Markoff 1949-ben, Oaklandben született, Palo Altoban nőtt fel, négyéves (1988-1992) New York-i kitérőt leszámítva három évtizede a Szilícium-völgyben él.
Jelen munkája különös címet kapott: What the Dormouse Said: How the 60s Counterculture Shaped the Personal Computer Industry, (Mit mondott az alvó egér - hogyan alakította a hatvanas évek ellenkultúrája a PC-ipart?) (A dormouse eredetileg az egész telet átalvó mogyorós pelét jelenti, de jelen esetben lényegesen fontosabb az egér-hasonlat, illetve egy sor egy korabeli Jefferson Airplane slágerből.)
PC-genezis
A "főszereplőkkel" készített interjúkon alapuló könyv azért is érdekesség, mert a legtöbb PC-história az 1974-es Altair 8800-zal, illetve Steve Jobs és Steve Wozniak 1976-os (garázsban fabrikált) Apple-jével kezdi, majd az IBM 1981-es gépével folytatja. Markoff szerint a személyi számítógép (a felhasználói felület, a nyílt forráskódú szoftver, stb.) genezise korábban, a hatvanas évek ellenkultúrájában, illetve a két úttörő, Douglas Engelbart és John McCarthy egymással ellentétes koncepciójában keresendő. Közben olyan színes egyéniségeket is bemutat, mint a később számos cég kiindulópontját jelentő Homebrew Computer Clubot 1975-ben megalapító háborúellenes aktivista (és a "szabad forráskód mozgalom védőszentje") Fred Moore, az újságíró/filozófus Stewart Brand, vagy az IBM PC számára az első szövegfeldolgozó szoftvert, az EZ Writert börtönben megíró, aztán milliomosból hajléktalanná váló "Crunch kapitány".
A kulcsszereplő azonban egyértelműen Engelbart. Ő is, McCarthy is a Stanfordon dolgozott: előbbi a Kutatóközpontban, utóbbi a Mesterséges Intelligencia Laboratóriumban. A PC-t megalapozó technológiák jelentős részét e két "műhelyben" fejlesztették ki. Kettejük ellentétét jól illusztrálja egy korabeli, Engelbart és az MI McCarthy melletti másik meghatározó alakja, Marvin Minsky közötti beszélgetés. Minsky kifejtette, hogy az MI Laboratóriumban intelligens gépeket szeretnének létrehozni. "A gépekért csináljátok mindezt?" - replikázott Engelbart. "Mit fogtok tenni az emberekért?" A példa ugyan kissé sarkított, de (a könyvről izgalmas recenziót író Jaron Lanier szerint) jól szemlélteti a gép- és a humánközpontú tervezésben máig tetten érhető alapvető különbségeket.