Idén később indultak el a gólyacsapatok

Vágólapra másolva!
Az idei évben a szokásoshoz képest észrevehetően később indultak el a gólyák Afrikáig vezető hosszú útjukra. A késésnek több oka is van.
Vágólapra másolva!

Idén kevesebb gólya érkezett Magyarországra, a fiókák nagy részét elverte a jég és az eső, ezért ebben az évben kevesebb gólya indult útnak, mint tavaly. Az időjárás viszontagságaival függ össze az is, hogy késve indultak útnak a gólyák, hiszen késett az áprilisi fészekrakás, majd emiatt a hosszú útra való felkészülés is lerövidült, amely szükséges ahhoz, hogy megerősödjenek a fiatalok, és tapasztalatot szerezzenek. A rövidebb felkészülési idő és a gyengébb kondíció viszont kockázatosabbá teszi a vonulást és a telelőhelyre való megérkezést.

A gólyák táplálkozó és gyülekező területeik a Natura 2000, vagyis az Európai Unió ökológiai hálózatának a részét képezik idén már Magyarországon is. Ez azért fontos, mert a területek védelme segíti az állomány csökkenésének megállítását. Míg 1941-ben 16 ezer volt a gólyák száma hazánkban, addig a 60-as évekre ez a szám az egyharmadára csökkent. Manapság 4800 és 5600 közé tehető a hazai gólyaállomány nagysága.

A gólya hazánkban a legmagasabb védelmi kategóriába tartozik (fokozottan védett), eszmei értéke 100 ezer forint. Ha a terület arányában hasonlítjuk össze az európai gólyaállományt, akkor büszkén mondhatjuk, hogy Magyarország az élvonalban van. Egyébként Kelet-Európában költ a gólyák 85%-a, mivel itt sokkal kevésbé irtották ki a természetes élőhelyeiket, mint nyugaton. Az európai uniós Natura 2000 hálózat többek között ezeket a területeket is fontosnak tartja megóvni az utókor és a gólyák számára. Ahogy a szlogenjük is mondja: "hogy a természet ne csak emlék legyen".

Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!