Hatvan éve, 1946. november 11-én alakult meg a Magyar Csillagászati Egyesület (MCSE). Az MCSE megálmodója és legfőbb hajtómotorja volt Kulin György, aki nélkül nem csak a régi és a mai MCSE, de a huszadik századi magyarország amatőrcsillagász mozgalma sem képzelhető el. A nagy hatású tudomány-népszerűsítőre és az MCSE első két és fél évére emlékezik a kiállítás első fele, amely fényképekkel, dokumentumokkal, korabeli kiadványokkal idézi meg Kulin György és az akkor induló egyesület szellemét.
Az érdeklődők betekinthetnek az egykori tagnyilvántartásba is, melyben híres tudósok, művészek nevét is felfedezhetik. A közelmúlt amatőr csillagászatát idézik a kiállított távcsövek, melyek a 60-as, 70-es évek mozgalmát, az itthon elérhető eszközöket jellemzik. A Kulin által indított mozgalom nem szűnt meg az MCSE 1949-es beolvasztásakor, hanem még inkább kiteljesedett - ez azonban már inkább a Csillagászat Baráti Köre 1963-as indulásához köthető.
1989-ben alakult újjá Kulin "legkedvesebb gyermeke", a Magyar Csillagászati Egyesület. A kiállítás második fele az újjáalakulás óta eltelt időszakot mutatja be, ugyancsak sok dokumentummal, az elmúlt 17 évben megjelent kiadványok sokaságával. Az egyesület által kiadott csillagászati folyóirat: a Meteor, valamint és a Csillagászati évkönyv, hazánk legnagyobb múltú csillagászati periodikái tekinthető meg.
Az elmúlt időszak tablókon is bemutatkozik, elsősorban az érdekesebb csillagászati jelenségeken keresztül. Fényes üstökösök, fogyatkozások, mindenekelőtt az 1999-es teljes napfogyatkozás emlékképei villannak fel. Az érdeklődők belelapozhatnak az utóbbi évek napilapjaiba is, melyekben az egyesülettel és tevékenységével kapcsolatos híreket olvashatják. Az amatőr csillagászok jellegzetes eszközei: binokulár és a korszakra jellemző távcsövek idézik fel az MCSE közelmúltját és jelenét - hiszen a kiállítás idei, digitális asztrofotókkal zárul.
A kiállítás "egén" a kulini életmű talán leghangsúlyosabb eszközét, egy Galilei-féle távcsövet is felfedezhetünk - a klassszikus "dióverőt". Az egyszerű kis eszközt a Halley-üstökös 1910-es és 1986-as visszatéréseire utaló, egykori kiadványok fogják közre, és az utóbbi tíz év, két fényes üstököse, majd a Hyakutake és a Hale-Bopp "viszi át" a kulini gondolatot a harmadik évezredbe.
A Kulin György és a Magyar Csillagászati Egyesület c. kiállítás megtekinthető az óbudai Polaris Csillagvizsgáló kiállítóhelységében kedden, szerdán, csütörtökön és szombaton este 18 órától. A kiállítást a III. kerületi Önkormányzat és az ÓMK Szabadidőpark támogatja.
MCSE