Az elmúlt évek különböző megfigyelései alapján a Világegyetem korát 13,7 milliárd évben állapították meg a szakemberek, 0,2 milliárd év hibával. A következő fontos kérdés, hogy a kezdet után mennyi idővel születtek meg az első csillagok. Ez egyrészt az ősi, legtávolabbi és ezért rendkívül halvány objektumok megfigyelésével becsülhető meg. A másik módszer, hogy saját galaxisunkban, a Tejútrendszerben tekintünk körbe és próbáljuk meg kideríteni, milyen idősek a legöregebb csillagai.
Anna Frebel (University of Texas, Austin, McDonald Observatory) a HE 1523-0901 jelű égitestet vizsgálták az egyik 8,2 méteres VLT-teleszkóppal. Bár a mindössze 0,8 naptömegű csillag jelenleg vörös óriás állapotban van és +11-es magnitúdójával viszonylag fényesnek mondható, az ESO chilei távcsövének és a rászerelt UVES spektrométernek 7,5 órás expozíciós idő kellett a megfelelő ultraibolya színkép rögzítéséhez.
A kor megbecsléséhez gyakran használnak radioaktív 238-as uránium vagy 232-es tórium elemeket, amelyek felezési ideje 4,7, illetve közel 14 milliárd év. Ezeknek egy adott csillagban mért gyakorisága alapján durva közelítés végezhető arról, hogy mennyi ideje bomlanak, azaz milyen idős a csillag. Az uránium és a tórium felezési ideje pedig elég hosszú ahhoz, hogy milliárd éves időskálán is használhassuk az eredményt.
A csillag színképe az uránium 3859,5 angströmnél húzódó vonala közelében (ESO)
Ezúttal első alkalommal sikerült olyan színképet rögzíteni, amelynek alapján az uránium és a tórium mellett az európium, az ozmium, valamint az irídium gyakoriságát is megállapították. Ezeket az összetevőket az Univerzum legelső, a mainál sokkal nagyobb tömegű csillagai, pontosabban azok szupernóva-robbanásai szórták szét. A mérési eredményeket összevetve sikerült megállapítani, hogy a kérdéses csillag 13,2 milliárd éves. Eszerint közel 500 millió évvel az Ősrobbanás után született. Mindez azt is jelenti, hogy Galaxisunk is legalább ilyen idős - tehát a kezdő pillanat után viszonylag korán kialakult a Tejútrendszer.
Hasonló módszerrel, az uránium és a tórium aránya alapján korábban a CS 31082-001 jelű csillagnak sikerült a korát megállapítani, amely 14 milliárd évnek adódott, akkor 3 milliárd éves hibával. Ezúttal sokkal pontosabb érték született, és mindez jól illeszkedik a Világegyetem teljes életkorának becsléséhez.
Kereszturi Ákos