Kedden este eltűnik a Szaturnusz az égről

Vágólapra másolva!
Derült idő esetén látványos csillagászati jelenségnek lehetünk tanúi május 22-én (kedden) este: a Hold fél tíz körül elfedi a Szaturnuszt.
Vágólapra másolva!

A Hold látszólagos égi mozgását több tényező befolyásolja. A legfontosabb közülük Földünk tengelyforgása, emiatt égi kísérőnk a többi égitesttel együtt látszólag keletről nyugat felé halad. Ám eközben kering a Föld körül, így az égi háttérhez viszonyítva az előbbivel ellentétesen is mozog: a csillagokhoz (és a távoli Szaturnuszhoz) képest nyugatról kelet felé, azaz jobbról balra vándorol lassan az égen.

A fentiek eredményeként, miközben az égen az első negyed előtti (D-betűt formázó) Hold nyugat felé, azaz jobbra mozog, a gyűrűs bolygóhoz is közelít, és azt bal oldalával fogja elfedni. A Szaturnusz tehát a Hold sötét, megvilágítatlan oldalánál fog eltűnni. A belépésre Budapestről nézve 21:31 körül kerül sor, amikor kb. fél perc alatt tűnik el a gyűrűs bolygó a Hold mögött.

Ez lesz a jelenség leglátványosabb része. Mivel a Szaturnusz fényessége +0,4 magnitúdó, szabad szemmel is könnyen megfigyelhető, feltűnő égitest. A fedés elején a bolygó fénye fokozatosan, kb. fél perc alatt halványodik el. Természetesen a jelenség távcsőben lesz igazán látványos, ahol a bolygón és a gyűrűn kívül néhány holdja, köztük a Titan is látszani fog.

A Hold 22:37-ig, azaz majdnem egy órán keresztül takarja a Szaturnuszt. A jelenség végén a bolygó a Hold megvilágított (azaz jobb) oldalán fog előbukkanni. Mivel itt a holdkorong fényes, ez szabad szemmel nehezebben vehető majd észre, mint a belépés. Távcsőben szinte azonnal látszani fog először a kibukkanó gyűrűrendszer, majd közvetlenül utána a Szaturnusz korongja is. Szabad szemmel azonban csak kicsit később vehetjük észre a bolygót, amikor már eltávolodott a fényes holdperemtől.

Forrás: Kiss-Kubus-Bagyinszki, MCSE

Kiss Gábor, Kubus Gyula és Bagyinszki Tamás felvételsorozata a 2001. november 3-i Szaturnusz-fedésről. Ilyen részletes látvány csak távcsőben figyelhető meg a jelenség alatt, de szabad szemmel is nagy élmény (MCSE)

Budapestről 20:30-tól szabadtéri előadásokkal és távcsöves bemutatóval várja az érdeklődőket a Magyar Csillagászati Egyesület a Polaris Csillagvizsgálóban (III. ker., Laborc u. 2/c). A tervezett program:

20:30 Megnyitó
20:35 Az MCSE és a Polaris (Mizser Attila)
20:45 A Kulin György-emlékérem átadása
21:00 A Szaturnusz: a gyűrűs bolygó (Rieth Anna)
21:10 A Szaturnusz holdjai (Budai Edina)
21:20 Mit láthatunk a Szaturnusz-fedéskor? (Kereszturi Ákos)
21:31 Szaturnusz belépése a Hold mögé
21:40 A Cassini- és a Huygens-szonda (Spányi Péter)
22:37 Szaturnusz kilépése a Hold mögül
22:45 Vissza a Holdra! (Horvai Ferenc)

A Szaturnusz éjszakája című rendezvényt az interneten Polaris TV élő adás formájában közvetíti. Budapesten kívül az alábbi helyszíneken lesznek még távcsöves bemutatók:

  • Dorog: a Dorogi Csillagász Klub tagjai 20 órától várnak minden érdeklődőt a régi gázcsere-telep előtti parkolóba (a Csolnoki út és a temető között)
  • Győr: 20:30-tól az MCSE Győri Helyi Csoportja a Győri Egyetemi Csillagvizsgálóban tart távcsöves bemutatót
  • Paks: 20:30-tól várják az érdeklődőket az MCSE Paksi Helyi Csoport tagjai az Ürgemezőn, a fapadoknál
  • Székesfehérvár: 21:00-tól várják az érdeklődőket a Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgálóban (A Szabadművelődés Háza, Székesfehérvár, Fürdő sor 3.)

Kereszturi Ákos

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!