A Hold látványa az indonéziai Magelang egyik temploma felett
A Hold greenwichi idő szerint 7:53-kor lépett be a Föld ún. félárnyékába, a részleges fogyatkozás pedig 8:51-kor kezdődött. A teljesség fázisa 9:52-től 11:22-ig tartott. A részleges fogyatkozás vége 12:23-kor történt, a félárnyék pedig 13:21-kor hagyta el a Hold felszínét.
A holdfogyatkozás az indonéziai Dzsakartából
Holdfogyatkozások idején égi kísérőnk a Földnek a Nap fényében vetett árnyékába merül. Ha a Hold ugyanabban a síkban mozogna a Föld körül, mint a Föld a Nap körül, erre minden telehold alkalmával sor kerülne. A valóságban azonban a két pályasík közel 5 fokos szöget zár be egymással, ezért a jelenség nem látszik minden teliholdkor. Kísérőnk hol az árnyék "felett", hol pedig az "alatt" halad el. Évente azonban van két olyan időszak, amikor kísérőnk éppen a Föld árnyékkúpját keresztezi - ekkor következnek be a fogyatkozások.
Holdfogyatkozás a sidney-i Harbour Bridge-nél
Mivel bolygónk légköre hatalmas lencseként töri meg a napfényt, saját árnyékába is vetít belőle. A légkörön áthaladó fényből a kék hullámhosszak kiszóródnak, a vörös megmarad: a Hold így a teljesség alatt sem tűnik el szemünk elől, csak halvány vörösesbarna színt ölt.
Vörös Hold a Sydney Harbour Bridge vasoszlopai között