A Phoenix-űrszonda május 26-i leszállását a Mars körül keringő űreszközök is követték. Fő feladatuk a Phoenixtől érkező rádiójelek vétele volt, de kameráikkal is megpróbálták "elcsípni" a szondát.
Közülük a Mars Reconnaisance Orbiter (MRO) járt sikerrel, amelynek HiRISE kamerája közel 310 kilométeres távolságból lefényképezte, amint a Pheonix ejtőernyővel ereszkedik a bolygó légkörében. A szonda az ejtőernyőt 12,6 kilométer magasan nyitotta ki, amikor 1,7-szer gyorsabban haladt a helyi hangsebességnél.
A fotón jól látható a 10 méter átmérőjű ejtőernyő, alatta maga a szonda, sőt még a kettőt összekötő huzalok is. Az ereszkedő űreszköz a vörös bolygó felszínénél sokkal több napfényt vert vissza, ezért jól felismerhető (a háttérben a nappali marsi tájkép sötétnek mutatkozik, ám ha a kamera a Mars felszínére optimalizálta volna az expozíciós időt, vagy így skálázzák a képet, akkor a szonda beégett volna a fotón).
A kép felbontása 0,76 méter pixelenként. A felvétel készítéséhez az MRO-nak az egyébként használt függőleges helyzethez képest (amikor merőlegesen néz le a bolygó felszínére) erősen oldalra kellett "tekintenie", és mintegy 64 fokkal elfordulnia.
Az MRO felvétele az ejtőernyőjén ereszkedő Phoenixről (NASA, JPL, Caltech, UA)
Fantáziarajz az ejtőernyős ereszkedésről (NASA, JPL, Caltech, UA)
A Pheonix a sikeres leszállást követően látványos felvételeket sugárzott vissza bolygónkra. A küldetés legizgalmasabb része a jövő héten kezdődik, amikor ásó- és fúróberendezésével behatol a felszín alá, és az onnan származó anyagmintát elemezi.
Animáció arról, miként örökítette meg a Mars Reconnaisance Orbiter-szonda a légkörben ereszkedő Phoenixet (NASA, JPL, Caltech)
Az ejtőernyő kinyílása egy földi kísérlet során, valamint az ereszkedés közben üzemelő radar tesztelése (NASA, JPL, Claltech)