Allen West (Arizona University) és Ken Tankersley (University of Cincinnati) egy sötét, szénben gazdag réteget vizsgáltak Kanadában. Az anyag mintegy 12 900 évvel ezelőtt rakódott le, amikor az élővilág a jégtakaró visszahúzódásával párhuzamosan előretört a területen. Ekkoriban a környezeti feltételek egyre kedvezőbbé váltak a növények és állatok számára, ám a felvirágzás hirtelen megtorpant, miközben váratlanul visszaesett a hőmérséklet.
Közel 1300 éves lehűlés köszöntött be, méghozzá sokkal gyorsabban, mint ami a jégkorszakok éghajlati változásaikor jellemző. Már eddig is voltak olyan feltételezések, hogy a váratlan jelenséget egy becsapódás robbanásától a légkörbe került por is létrehozhatta, amely lecsökkentette a felszínre jutó napfény mennyiségét. A katasztrófa nyomán számos faj, többek között a gyapjasmamutok is kihaltak a területen. Mindeddig azonban nem találtak erős bizonyítékot a kataklizmára.
A réteget ezúttal részletesebb elemzésnek vetették alá. A tanulmányozott mintákban az átlagos szintet meghaladó irídium-koncentrációt, sok ún. mágnesezhető mikroszferulát (megolvadt, majd újraszilárdult apró gömböt), kormot, Földön kívüli eredetű héliumizotópokat tartalmazó fulleréneket, valamint üvegszerű és szénben gazdag mikroszkopikus gyémántokat azonosítottak. Ezek a jellemzők egy kozmikus test becsapódásainak hatására utalnak.
A becslések alapján egy közel 1,5 kilométer átmérőjű vagy még nagyobb objektum találkozott bolygónkkal, amely felszínen vagy nem sokkal a felszín elérése előtt robbanhatott fel. Az esemény véletlenül Kanada egyik gyémántban gazdag területe felett következett be, és sok gyémántszemcsét szórt szét nagy területen - talán ez is közreműködött a fenti rétegben található gyémántszemcsék területi elterjedésében.
A katasztrófa a Tunguz-eseményhez hasonlóan ledöntötte a növényzetet, és fel is égette azt. Feltehetőleg egy üstökösmag vagy laza szerkezetű kisbolygó okozta a katasztrófát. Az esemény rekonstrukciójával közelebb kerülhetünk annak megértéséhez, hogy az ilyen robbanások miként befolyásolják bolygónk éghajlatát.