A világot behálózó, egyre forgalmasabb és szabadabb közlekedési és kereskedelmi útvonalak és eszközök nem csak az emberi faj számára "zsugorították össze" a Földet, de a többi élőlény előtt is megszüntették az ökológiai, földrajzi és időbeli akadályokat. A hegyláncok, óceánok, a klimatikus akadályok, vagy éppen a rövid élettartam többé nem jelentenek elterjedési korlátokat egy-egy apró ízeltlábú, puhatestű vagy halfaj számára: elég potyautasként "felkapaszkodni" egy áruszállító járműre, és rövidesen egy új világban próbálhat szerencsét az idegen. Sok esetben még ilyen kaland sem szükséges; az idegenhonos fajok egy részénél ismert (mező)gazdasági, kulturális vagy egyéb megfontolások szándékos betelepítéshez vezettek.
A német kutatóintézeteket tömörítő Helmholtz Társaság a közelmúltban hozta nyilvánosságra egy összeurópai kutatás eredményeit. Ennek alapján a következő, legalábbis elgondolkodtató megállapításokat tehetjük:
A fajvándorlások okai és módjai
A földi élet történetében az élőlények, fajok vándorlása, új területeken való megjelenése és térhódítása természetes folyamat. A kontinensek vándorlásával, a jelentős éghajlati változásokkal ökológiai folyosók nyílnak és záródnak, új fajok keletkeznek, vagy tűnnek el. A jelenkori fajvándorlások problematikája azonban ettől különböző: az ember színre lépése, tudatos és véletlen akciók sorozata új, hatékony lehetőségeket hozott a fajok terjedésében:
A levéltetű-terminátor megérkezett Az átgondolatlan biológiai védekezést példázza a harlekinkatica (Harmonia axyridis) esete Európában. A faj őshazája Kelet-Ázsia, Amerikába a XX. század második felében, az öreg kontinensre pedig a közelmúltban, az ezredfordulón került. A levéltetvek és pajzstetvek elleni védekezésül telepítették be szándékosan. A terv nagyszerűen sikerült, a harlekinkatica végtelenül falánk tetűpusztító, nagyobb is és agresszívebb is az őshonos rokonoknál, amelyeket folyamatosan szorít ki az élőhelyekről. A számításba egy apró hiba csúszott, amikor kiderült, hogy a bogár nem válogatós fajta: más apróbb rovarokat is előszeretettel elfogyaszt, ha pedig ezekből elég volt, nekiáll az almáknak, körtéknek, szőlőnek. A harlekinkatica (a jobboldali képen néhány változata látható) Északnyugat-Európában stabilizálta magát, innen terjed intenzíven északi és keleti irányba. Első magyarországi felbukkanását idén februárban regisztrálták. |
Idegenek és inváziósok
Az "inváziós faj" fogalom a mai napig nem teljesen tisztázott meghatározás. Vitára leginkább az ad okot, hogy egy adott faj kontrollálatlan elszaporodásának nem feltétele az idegenhonosság - a körülmények kedvező alakulásával őshonos fajok is képesek inváziósan viselkedni. Az ilyen esetek mögött többnyire az élőhelyek leromlása, átalakítása áll, amelynek során egy-egy élőlény hirtelen helyzeti előnyre tesz szert.
A klasszikus inváziós faj mégis a messziről érkező sikeres hódító. A különböző úton-módon idegenbe érkező élőlényeknek jelentős része nem képes az új körülményekhez alkalmazkodni, és rövidesen elpusztul, mások esetleg kisebb-nagyobb állományokkal beilleszkednek, elemeivé válnak a helyi élővilágnak. Néhány ezrelék azonban az új közegben kimutatja a foga fehérjét: agresszíven terjedni kezd az őshonos állat- és növényvilág rovására.
Mi jellemzi a sikeres hódítókat?