Az elmúlt évek megfigyelései során kiderült, hogy számos galaxis centrumában szupernagytömegű fekete lyuk található. Elképzelhető, hogy a kisebb tömegű csillagvárosokat leszámítva minden galaxis központja tartalmaz egy ilyen objektumot. Saját galaxisunk, a Tejútrendszer központjában is egy körülbelül 3 millió naptömegű fekete lyuk terpeszkedik.
Ami még érdekesebb, hogy egy adott galaxisban a központi fekete lyuk és a belső, sűrű tartomány (központi dudor) tömege arányban áll egymással: a fekete lyuk tömege jellegzetesen ezrede az utóbbiban lévő csillagok és gázfelhők együttes tömegének. Ez az arány a fekete lyuk tömegétől független, a néhány milliótól a több milliárd naptömegű objektumokig egyaránt érvényes.
Ennek alapján szoros fejlődési kapcsolat áll fenn a két terület között. Eddig azonban nem sikerült megállapítani, hogy a fekete lyuk alakítja ki a központi dudor tömegét, vagy a galaxis központi része "hizlalja" fel a fekete lyukat.
Chris Carilli (NRAO) és Fabian Walter (Max Planck Institute) vezetésével egy nemzetközi kutatócsoport igen távoli galaxisokat, valamint a centrumukban lévő fekete lyukakat vizsgált a VLA rádióteleszkóp-rendszerrel. A célpontok közel egymilliárd évvel léteztek az Ősrobbanás után, tehát a csillagvárosok fejlődésének korai időszakát képviselik.
Kiderült, hogy a fenti arányosság a fiatal Világegyetemben még nem létezett. A központi fekete lyukak tömege akkoriban sokkal nagyobb volt a körülöttük lévő tartományhoz viszonyítva, mint napjainkban, azaz 10-13 milliárd évvel a Nagy Bumm után.
Egy távoli galaxis képe (balra) és a benne lévő gázanyagnak a rádiótartományban rögzített eloszlása (jobbra). Az objektum a Nagy Bumm után mindössze 870 millió évvel létezett (NRAO/AUI/NSF, SDSS)
Eszerint a szupernagytömegű fekete lyukak alakultak ki elsőként. Ezt követően - pontosan még nem tisztázott formában - a tömegükkel arányos mennyiségű anyagot gyűjtötték maguk köré, amely később egy adott galaxis központi régiója lett. A Világegyetem öregedésével párhuzamosan tehát fokozatosan alakulhatott ki a ma megfigyelt tömegarány.
Az eredményt az American Astronomical Society most zajló konferenciáján ismertették, ahol korábban azt is bejelentették, hogy a Tejútrendszer mérete és tömege körülbelül másfélszer nagyobb az eddig becsültnél.