A nemrég létrehozott Google Mars már lehetőséget nyújtott arra, hogy a vörös bolygó felszínformái között bóklásszanak a felhasználók, tetszés szerint változtatva a helyszínt és bizonyos határokig a nagyítást. Mindezt az optikai és az infravörös tartományban készült felvételekből összeállított globális térképen, valamint egy szín-magasság ábrázolású domborzatmodellen tehették meg.
Most újabb látványos lépés történt a Mars felszínformáinak megjelenítése terén. A számítógépünkre ingyenesen letölthető Google Earth 5.0 verziójának speciális kiegészítéseként megalkották a Google Mars 3D alkalmazást.
A bolygó felszínformáit itt már térhatású domborzatmodellek segítségével jelenítik meg. Hasonló 3D-s felvételeket korábban csak néhány űrszonda honlapján láthattunk, ám ez a térképi alkalmazás sokkal tágabb lehetőséget nyújt a bolygó taulmányozására, és egyben hatalmas információmennyiséget tartalmaz.
A Google Mars 3D elsősorban a Mars Reconnaisance Orbiter-szonda (MRO) új megfigyelésein alapul, de korábbi űreszközök méréseit is felhasználja.
A Google Mars 3D navigációs felülete (Google)
Az alkalmazás segítségével nemcsak a látványos felszínformák, például a Valles Marineris hatalmas árkai vagy a Tharsis-hátság óriásvulkánjai látogathatók meg, hanem az eddigi szondák leszállóhelyei is felkereshetők. Akinek kedve van hozzá, egy erre szolgáló programrész segítségével saját háromdimenziós tartalmait is megjelenítheti a bolygó felszínén.
Marsi táj madártávlatból (Google, NASA)
Utazás az Opportunity leszállóhelyére
Az alábbi képsorozat néhány olyan lépést mutat, amelynek keretében az Opportunity rover leszállóhelyére látogathat az érdeklődő. A közelítés során egyre több opció tűnik fel, a harmadik felvételen már a szonda felszíni fotói is kiválaszthatók.
A Google Earth 5.0 innen tölthető le. Miután a program feltelepítette magát, fent az ikonsorban van egy bolygójel, amit le kell gördíteni, és átváltani Marsra.
A Google Earth 5.0-ról további technikai infromációkat talál a Techbázis rovat cikkében, amely bemutatja az Óceán nevű funkciót is.
Programok A csillagászat nemzetközi éve keretében Február
|