Négyszáz évvel azt követően, hogy Galilei az égbolt felé fordította távcsövét, idén rendezik meg a Csillagászat nemzetközi évét, amelynek fontos programja az április 2-5. közötti 100 óra csillagászat nevű megmozdulás.
A rendezvény során az első két napon internetes közvetítések zajlanak, amelyek programja a 100hoursofastronomy.org oldalon olvasható. A hivatalos megnyitó április 2-án 18:00-kor van a philadelphiai Franklin Intézetben, ahol egyebek mellett bemutatták Galilei egyik eredeti távcsövét is.
Ezt követően nemzetközi internetes körkapcsolás kezdődött, amelyben többek között az Európai Déli Obszervatórium (ESO) Chilében lévő óriástávcsövei, a hawaii Gemini Obszervatórium nagy műszere, valamint számos további csillagvizsgáló vett részt. A sorozatba a Földünk körül keringő Hubble űrteleszkóp és az XMM-Newton űrtávcső is bekapcsolódott.
Több mint 1500 csillagászati rendezvényt tartanak a 100 óra csillagászat program keretében, bolygónk mintegy 130 országában. Mind közül kiemelkedik április 4-e este, amikor a nagyvárosokban az utcára vonulnak az amatőr- és hivatásos csillagászok - ez lesz a járdacsillagászat napja.
A Galilei-élmény A Csillagászat nemzetközi éve progamsorozat részeként, a Galiei-élmény megtapasztalása céljából alkották meg az egyszerű "galileoszkópot". Ez az itáliai tudós távcsövéhez hasonló egyszerű műszer, amit bárki néhány perc alatt összerakhat, és kipróbálhat. Magyarországon hasonló céllal Kulin György, az MCSE megalapítója indított mozgalmat, amelyben százszámra készültek a lencsés távcsövek, szakzsargon szerint a "dióverők" és a "diótörők". Az egyszerű műszerek segítségével sokan tudták megismételni Galilei észleléseit: megfigyelni a Hold krátereit, a Vénusz fázisának változásait és a Jupiter holdjainak mozgását. |
Április 4. szombat a szabadtéri távcsöves bemutatók, az úgynevezett járdacsillagászat napja. Ebből az alkalomból több mint száz országban vonulnak az utcára távcsöveikkel a szakemberek. A cél, hogy az égbolt szépségeit, elsősorban az első negyed fázist mutató Holdat, krátereivel és egyéb felszínformáival együtt minél több embernek mutassák be.
Ebből az alkalomból a Magyar Csillagászati Egyesület és társszervezetei országos bemutatókat rendeznek, amelyek keretében több helyszínen várják az érdeklődőket. Szombat este, sötétedés után az alábbi településeken lesznek távcsöves bemutatók derült idő esetén:
További információk a szervezők honlapján olvashatój, valamint a Polaris TV szombati, 16 órai kezdettel sugárzott adásában hallhatók.
Magyar Csillagászati Egyesület