Az idegrendszer bonyolult hálózat, amelyben több milliárd idegsejt között megszámlálhatatlan kapcsolat van. A tanuláshoz, az új információk befogadásához az idesejtek hálózatának egyrészt rugalmasan változónak kell lennie, ugyanakkor egy bizonyos fokú stabilitás is szükséges ahhoz, hogy a már megszerzett ismereteket elraktározza hosszútávú memória formájában.
Régóta ismert, hogy a hosszútávú memória kialakulásakor, tehát egy-egy emléknyom megerősítésekor kémiai anyagok termelődnek az idegsejtek közti kapcsolatok, az ún. szinapszisok területén. Ezt sikerült most először lefényképeznie amerikai kutatóknak. A felvétel azt a pillanatot ábrázolja, amikor egy új emléknyom kialakul azáltal, hogy új fehérjék keletkeznek a szinapszisok területén.
A fehérjék megerősítik a kapcsolatot a két idegsejt között, így az emléknyom megerősödik, az amúgy állandóan, dinamikusan formálódó hálózati rendszer ezen része stabilizálódik. A kutatók a zöld fluoreszcens fehérje segítségével tették láthatóvá az emléknyomok megerősítésekor fellépő fehérjeszintézist.
Szinaptikus plaszticitás |