Egy korábban ismeretlen kisbolygó, a felfedezését követően 2009 VA jelzéssel ellátott objektum meglepően közel haladt el bolygónk mellett. Az égitest 14 000 kilométerre közelítette meg a Földet november 6-án este, azaz körülbelül egy földátmérőre ment el bolygónk mellett.
Az objektumot a Catalina Sky Survey nevű égboltfelmérés keretében fedezték fel, méghozzá mindössze 15 órával a legnagyobb közelség előtt. Mivel átmérője csak 7 méter volt, még a légkör magasabb tartományaiban megsemmisült volna, ha eltalálja bolygónkat, veszélyt tehát nem jelentett számunkra.
A most megfigyelthez hasonló kisbolygóközelítések nagyjából évente két alkalommal történnek, és a becslések alapján ötévente találják el bolygónkat ekkora objektumok. Az eddig megfigyelt legszorosabb kisbolygóközelítés 2008. október 9-én történt, amikor a 2008 TS26 jelű, közel 1 méteres aszteroida húzott el 6150 kilométerre mellettünk. A mostanihoz hasonló, mintegy 7 méteres kisbolygó 2004. március 31-én közelítette meg bolygónkat, akkor a 2045 FU126 jelű objektum 6535 kilométerre járt tőlünk.
Majdnem egy évvel ezelőtt a 2008 TC3 jelű kisbolygót 11 órával a legnagyobb közelség előtt fedezték fel. Utóbbi objektum el is találta bolygónkat, és Szudán felett biztonságos magasságban felrobbant, több darabját azonban megtalálták. Hasonló légköri robbanást figyeltek meg nemrég Indonlézia felett is.
A 2009 VA pályája a Föld-Hold rendszernél. Az útvonal mentén látható beosztások egy-egy órát jelentenek (NASA, JPL)