A napokban kezdte meg működését a VISTA-távcső (Visible and Infrared Survey Telescope for Astronomy, vizuális és infravörös felmérő csillagászati távcső). A 4,1 méter átmérőjű infravörös teleszkópot a chilei Paranal Obszervatóriumban állították munkába, az ESO (European Southern Observatory, Európai Déli Obszervatórium) részeként.
A 18 európai állam által létesített berendezés elsősorban Nagy Britannia kutatói használják majd, méghozzá az egész égbolt részletes és gyors feltérképezésére. A műszer által nyert hatalmas adatmennyiség nagyobb távcsövek célpontjainak kiválasztásában is fontos szerepet játszik majd.
A VISTA detektorát egy 67 millió pixelt tartalmazó érzékelő képezi, amelyet a megfigyelések során -200 Celsius-fokra hűtenek le, hogy minél pontosabb adatokat szolgáltasson. Az érzékelő egyszerre a telehold által lefedett égterületnek közel tízszeresét örökíti meg. A távcső éjszakánként 300 gigabyte, évente pedig 100 terabyte információt szolgáltat.
Az NGC 2024-ködösség részlete a VISTA távcső infravörös felvételén. A kép nagyméretű változatának letöltése (ESO/J. Emerson/VISTA)
Első felvételeinek egyikén az NGC 2024 jelű ködösség látható (fent). Az aktív csillagkeletkezési régióban napjainkban is születnek új égitestek. A képen megfigyelhető fiatal csillagok és csillagközi felhők az optikai tartományban nem pillanthatók meg az erős fényelnyelés miatt - az infravörös hullámhosszakon azonban könnyen tanulmányozhatók.
Animáció az NGC 2024 környezetéről az Orion csillagkép térségében (ESO)