A genfi székhelyű Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) szakértőinek 320 különböző emlősfajra kiterjedő tanulmánya szerint a vizsgált állatok 49 százaléka veszélyeztetett és ezek közül mintegy húsz faj sehol máshol a világon nem honos. A Földközi-tenger vidékén élő emlősök három százaléka az IUCN Vörös Listája szerint súlyosan veszélyeztetett- közéjük tartozik a mediterrán barátfóka (Monachus monachus) és az ibériai hiúz (Lynx pardinus) -, öt százaléka veszélyeztetett, másik nyolc százalékuk pedig a sebezhető kategóriába tartozik.
"Az elsőszámú fenyegetést az élőhelyek elpusztítása jelenti, ez a probléma a veszélyeztetett fajok 90 százalékát érinti. Nemzetközi megmozdulásra van szükség ahhoz, hogy megvédjük a kulcsfontosságú területeket és megőrizzük a természetes élőhelyeket annak érdekében, hogy ne veszítsük el a vidék gazdag biológiai sokféleségét" - mondta el az IUCN egyik szakértője, a tanulmány egyik társ-szerzője, Annabelle Cuttelod.
A veszélyeztetett fajok egy jelentős része Törökország hegyeiben, Afrika északnyugati részein, valamint a történelmi Levante-régió, vagyis a mai Szíria, Jordánia, Izrael és Libanon alkotta területen, valamint Palesztina egyes térségeiben összpontosul. A nagy növényevők közé tartozó őzek, valamint a húsevő állatfajok és a nyulak fennamradása a legkétségesebb. Ezek közül a fajok közül nyolc, köztük a nílusi víziló (Hippopotamus amphibius) és a mezopotámiai dámvad (Dama mesopotamica) már ki is haltak a térségben.
A Vörös Lista kategóriái
A Vörös Listán nem szereplő fajok
|
Bár a 250 szakértő közreműködésével készített tanulmány kimutatta, hogy a mediterrán térségben élő emlősök több mint egynegyedének (27 százalék) csökken, 31 százalékának stabil és mindössze 3 százalékának növekszik a populációja. A maradék 39 százalékról, így például a régió bálna- és delfinállományáról nincsenek adatok.
Az idei az első év, amikor a Földközi-tenger vidékének emlősei mind felkerültek az IUCN veszélyeztetett fajokat jegyző vörös listájára.
Ibériai hiúz (Lynx pardinus)