Nagy felületű, csupasz szárnyuk és a repülésbe fektetett tetemes energia miatt azt várnánk, hogy denevérek rendkívül sok vizet vesztenek párologtatás révén, mondják az izraeli Ben-Gurion Egyetem szakemberei. Ennek ellenére a sivatagi denevérek jól boldogulnak a világ egyik legbarátságtalanabb élőhelyén is.
A kutatók azt tapasztalták, hogy a Pipistrellus kuhli sivatagi denevér mindössze a 80 százalékát veszti annak a vízmennyiségnek, amelyet más, nem sivatagi fajok elpárologtatnak. A teljes vízveszteség a kültakarón (bőrön) át és a kilélegzett vízmennyiség összegéből jön ki (vizeletet a sivatagi fajok szinte egyáltalán nem ürítenek).
Pihenő sivatagi denevér (Pipistrellus kuhli)
Az alaposabb vizsgálat során kiderült, hogy a sivatagi denevérek jóval kevesebb vizet párologtatnak a kültakarón át (ami a teljes vízveszteség legnagyobb hányada), mint a hasonló méretű, nem sivatagi rokonaik.
A kutatásokat végző dr. Munoz-Garcia és csoportja úgy véli, hogy ennek oka a bőrük zsírösszetételének megváltoztatása. Hasonló mechanizmust már más emlősöknél és madaraknál is megfigyeltek, és a kutatók most erre a mechanizmusra keresik a bizonyítékokat a sivatagi denevéreknél.
* * *
Rovatunk mostantól Facebookon és Twitteren keresztül is elérhető, ahol extra tartalmakat is kínálunk.