A valaha végrehajtott egyik legösszetettebb mentőakciót tervezik azoknak a chilei bányászoknak a kiszabadítására, akik a közel három héttel ezelőtti bányaomlást követően rekedtek a mélyben. Amint arról az [origo] kedden beszámolt, a mentőcsapatoknak először sikerült élőben beszélniük a szerencsétlenül járt bányászokkal. A 33 ember telefonon keresztül üzent a kintieknek: eszerint mindannyian jól vannak.
Chile a NASA-tól kért tanácsot
Bár a bányászok egészségi állapota jelenleg megfelelő, megpróbáltatásaiknak még közel sincs vége - a mentést előkészítő szakemberek szerint akár néhány hónapig is eltarthat, amíg sikerül kiszabadítani őket. A túlélők ezzel azonban egyelőre nincsenek tisztában, így a legelső kérdés az, hogy megmondják-e nekik a szabadulás becsült időpontját.
Egy tegnap esti hírügynökségi jelentés a NASA egyik korábbi űrhajósát, Jerry Linengert idézte, aki 1997-ben az orosz Mir űrállomáson élt túl egy tűzesetet. Az űrhajós a várakozás három hónapja alatt úgy érezte, elszakadt az emberiségtől, de mint mondta, az emberekben fizikai és pszichológiai értelemben is sokkal több kitartás van, mint azt általában feltételezik.
Lelkileg talán még nehezebb a túlélés, mint fizikailag: egy kamerán keresztül üzenő túlélő képe
Linenger szerint a lehető legnagyobb hiba, amit el lehet követni, ha a kiszabadítás időpontját illetően felelőtlenül ígérgetni kezdenek a 700 méter mélyen rekedt bányászoknak. "Én magam tisztában voltam vele, hogy három hónap múlva értem jön az űrrepülőgép, amely visszavisz a Földre. Ez elég volt ahhoz, hogy kibírjam. Pszichológiai szempontból az egyik legalapvetőbb dolog, hogy tudjuk, meddig kell kitartanunk" - mondta a volt űrhajós.
Mesterségesen váltogatják majd a nappalt és az éjszakát
A bányászok helyzetét tovább nehezíti, hogy a lenti hőmérséklet 30 Celsius-fok felett van. A jó hír az, hogy már sikerült élelmet, vizet és oxigént is lejuttatni egy vékony, frissen kifúrt járaton keresztül - írja egy másik hírügynökségi jelentés. Az élelem apró kapszulákban érkezett: a csomag rehidráló tablettákból és nagy energiatartalmú szőlőcukorgélből állt. Ez a fajta táplálék elősegíti a bányászok emésztésének minél gyorsabb helyreállítását. A mindössze 50 négyzetméteres menedékhelyen szerencsére volt némi élelmiszer, így a túlélők 48 óránként mindig tudtak enni egy keveset. A táplálék az elmúlt 3 hétben tonhalkonzervből, tejből és kekszekből állt.
A megfelelő élelmezés azonban talán a kisebbik gond. A nehezebb feladatot az jelentheti, hogy a mélyben rekedtek szellemileg is képesek legyenek elviselni, ami még rájuk vár. Erre vélhetően jó esélyük van, hiszen mindannyian hozzá vannak edződve a föld alatti körülményekhez. Az orvosokból és pszichológusokból álló szakembergárda szerint az a leghelyesebb megoldás, ha mindenről pontosan informálják majd a bányászokat. A lenti csapatnak már vezetője is van, ami szintén fontos ahhoz, hogy a hátralévő időben se veszítse el senki a kitartását.
A chilei kormány azt tervezi, hogy nemsokára elektromosságot is lejuttatnak a bányamenedékbe. Ennek köszönhetően utánozni lehetne az éjszakák és a nappalok váltakozását, az alvást pedig tompa vörös fénnyel tennék könnyebbé.
"Olyan, mint az űrhajósok kiképzése"
A másik fő probléma, hogy a bányászok mivel töltsék el a négyhónapnyi időt odalent. A szakemberek kártyajátékokat és dominót is küldenek majd, ezen kívül azt javasolják a munkásoknak, hogy rendszeres időközönként végezzenek egyszerűbb tornagyakorlatokat. Ez azért kell, hogy az izmaikat a megfelelő állapotban tartsák.
A bányászok hozzá vannak szokva a földalatti körülményekhez, így az átlagembernél talán valamivel jobban bírják a stresszt
A bányászok nemcsak élelmet és oxigént, hanem fogkeféket és gyógyszereket is kaptak - írja a BBC hírszolgálata. A már említett glükózoldatok és a kiszáradás elleni rehidráló tabletták mellé magas fehérje- és kalóriatartalmú élelmiszerek lejuttatását is tervezik. Ezek az ételek hasonlóak ahhoz, mint amit az űrhajósok visznek magukkal az űrutazások alkalmával. Az űrhajósok és a bányászok körülményei nemcsak a táplálkozási megoldásokban hasonlítanak: pszichológiailag is igen hasonló a helyzet ahhoz, mint amikor egy űrhajóban kell hosszabb időt eltölteni néhány másik ember társaságában.
A hírügynökségi beszámolók szerint a mentőcsapat a mostani, 15 centiméter széles járat mellé egy szélesebb, 66 centiméteres alagutat is tervez. Ebben - egy ketrec segítségével - egyenként lehetne majd felhúzni a bányászokat a felszínre. Ennek kialakítása azonban több hónapot is igénybe vehet.
A fővárostól, Santiago de Chilétől északra eső bányából aranyat és rezet termelnek ki - a bányát ábrázoló térkép megtekinthető a BBC oldalán. A Hírek rovat korábbi cikkében az is megnézhető, hogy miként fogadták hozzátartozóik és kollégáik a bányászok túlélésének hírét. Az MSNBC összeállításában részletes rajzok láthatók a szerencsétlenség körülményeiről.