Az Európai Déli Obszervatórium (ESO) felavatta új távcsövét a chilei Atacama-sivatagban. A műszer neve, a VLT Survey Telescope (VST) a Very Large Telescope rövidítésből és az eget folyamatosan pásztázó kifejezést jelentő Survey Telescope kifejezésből áll össze. Az új berendezés a 8,2 átmérőjű VLT műszerek mellett kapott helyet.
A Paranal Obszervatóriumhoz tartozó 2,6 méter átmérőjű új műszer tükre egy 268 megapixeles OmegaCAM nevű detektorra vetíti a fényt. Egyszerre a telehold látszó méreténél (fél foknál) kétszer szélesebb égrészt képez le. A távcsövet adaptív optikával látták el, azaz tükrének alakját a légköri zavarok csökkentése céljából folyamatosan változtatják.
Az optikai tartományban üzemelő távcső ideálisan egészíti ki a nemrég beüzemelt VISTA teleszkópot, amely az infravörös hullámhosszakon végez közel folyamatos égtérképező munkát. A VST megfigyelései során született adatok a tervek szerint publikusak lesznek, tehát bárki hozzáférhet majd.
Az új távcső. A kép nagyméretű változatának letöltése (ESO)
A távcső elsőként közölt felvétele az M17 jelű mélyég-objektumot, az Omega- vagy Hattyú-köd néven ismert csillagközi felhőt mutatja. A Sagittarius (Nyilas) csillagképbe eső területen aktív csillagkeletkezés zajlik a por- és gázanyagban.
Az elsőként megörökített aktív csillagközi felhő, az M17 az új távcső felvételén. A kép nagyméretű változatának letöltése (ESO)
A VST háromszor fogja a teljes égboltot lefedni a következő öt évben. Mérései alapján többek között távoli galaxishalmazokat és kvazárokat fognak azonosítani, és az így nyert adatok a sötét anyag és energia megismerésében is segítenek majd. Emellett a Tejútrendszer aktív csillagkeletkezési régióit is tanulmányozza a műszer: a becslések szerint a VST összesen közel 500 millió objektumot fog azonosítani.
Film a távcső első célpontjáról (ESO)
További képek és adatok az új távcsőről az ESO honlapján tekinthetők meg.