Magyarországi viszonylatban közepes mértékű földrengés rázta meg hétfő reggel Csákvár és Gánt térségét. Reggeli beszámolónk szerint a rengést a lakosság nagyobb területen érzékelte, de károkról egyelőre nem érkezett bejelentés.
A földrengés energiájára jellemző magnitudó, azaz a Richter-skála szerinti érték az MTA GGKI Szeizmológiai Obszervatóriuma szerint 3,7 volt, vagyis a januári oroszlányi, Magyarországon nagynak számító rengés energiájának egyharmincad része szabadult fel a mostani esemény kapcsán. A sekély fészekmélység miatt a rengés csak az epicentrum térségében volt jól érezhető, ahol egy gyors rengés történt. Megremegtek házak, mintha egy közeli robbantás történt volna, de hangjelenség nélkül. A szeizmográfok az egész országban, sőt a régióban mutatták a rengéshullámok beérkezését.
A hétfői földrengés szeizmogramja (forrás: www.foldrenges.hu)
A Vértes térsége hazánk földrengésektől egyik legjobban érintett vidéke. Magyarország legtöbb rengése errefelé, a Komáromtól a Balaton keleti végéig húzódó zónában pattan ki, emellett a fővárostól délre és Zala megye délnyugati részén valószínűbb a hasonló, mérsékelt erősségű földmozgás előfordulása.
A januári nagyobb rengéshez hasonló 20-30 évente tapasztalható hazánkban. Regionális környezetünkben azonban van több, erősebb rengésektől sújtott zóna is: Háromszék és Románia kapcsolódó középső része, az ún. Vrancea-zóna, továbbá Szlovénia nagy része alatt lényegesen több és erősebb földrengés pattan ki (utóbbi érezhetősége miatt került Zala megye említett része a hazai felsorolásba).
A mostani földmozgás maximum az epicentrum közvetlen közelében okozhatott kisebb károkat. Ehhez hasonló, mérsékelt erejű rengések előfordulásával hazánkban évente egy-két alkalommal számolhatunk.
A fészekmélységet Potsdam adta meg. A hazai magnitudóbecslés forrása a http://www.foldrenges.hu (a hazai becslés manuális, geofizikus által revideált, a potsdami automatikus). A hazai és regionális szeizmográfok online adatai itt láthatók.
A Richter-skála (magnitúdó skála) A skála a földrengés kipattanásának fészkében (a hipocentrumban) felszabadult energia logaritmusával arányos. Az alábbi számok egzakt módon a felszabaduló energiát mutatják, a melléjük írt megjegyzések csak tájékoztató jellegűek, mivel a hatás a mélységtől is függ, és a hazánkban gyakori sekélyfészkű rengésekre vonatkoznak. Magyarországon 7-8-as még nem fordult elő.
Epicentrum: a földrengés kipattanásának felszíni vetületi pontja. |