Mihály György akadémikus, tanszékvezető egyetemi tanár szakterülete a szilárd testek elektromos és mágneses jelenségeinek kísérleti tanulmányozása. Kutatócsoportjával különleges elektromos és mágneses tulajdonságú kristályokat vizsgál az abszolút nulla fokot megközelítő alacsony hőmérsékleteken és extrém nagy mágneses terekben. Kutatásai kiterjednek a nanoszerkezetek kvantumos jelenségeinek tanulmányozására, spintronikai és molekuláris elektronikai alkalmazások lehetőségeinek feltárására.
Enciklopédia egy tű hegyén? - Napjaink nanotechnológiája
Mihály György előadása
A nanotechnológia azt hasznosítja, hogy a milliméter egymilliomod részére kiterjedő méretskálán a természeti törvények sokszor teljesen új arcukat mutatják meg, és olyan jelenségeket tapasztalunk, amelyek eltérnek a megszokott viselkedéstől. Az előadás az ilyen effektusok bemutatása mellett olyan új nanotechnológiai megoldásokat is ismertet, amelyek alkalmazása ugrásszerű fejlődést jelentett az elektronikában, optikában, informatikában, és rohamosan terjed az orvostudományban, környezetvédelemben, energetikában is. Megismerjük a nanométeres szerkezetek készítésének két útját: a felülről lefelé haladás ("nagyból kicsit") és az atomi önszerveződés, azaz az "alulról építkezés" elvét. Végül az elmúlt években felfedezett szénalapú nanoszerkezetek által lehetővé tett fejlődési irányokról hallhatunk.
Nanotechnológia a mindennapokban
Bársony István, Gyurcsányi E. Róbert, Kellermayer Miklós, Kovács Ilona, Lévai Balázs, Pajkossy Tamás
A kerekasztal-beszélgetés résztvevőitől választ kaphatunk arra, hogy hol tart ma Magyarországon a nanotechnológia, melyek ma, és melyek lesznek holnap a legfontosabb felhasználási területei, hogyan változtatja meg a jövőnket, milyen további kérdéseket vet fel, és milyen kérdésekre adja meg a választ.
Nano, a legkisebb részlet
A milliméter egymilliomod részének megfelelő mérettartományban egészen más a világ, mint ahogyan megszoktuk. Másként érvényesülnek a fizika törvényei, ez azonban új eszközt is jelent a kutatóknak a nanovilág megismerésére. A nanotechnológia a jövő tudománya, de már a jelenben is sok lehetőséget kínál a mikroelektronikai ipartól kezdve az orvosi diagnosztikáig.
Az előadásról még több információt talál a Mindentudás Egyeteme 2.0 honlapján.