A forgótalpas lövegre egy kisfiú talált rá a Darwin városától két órányi autóútra fekvő Dundee Beachen. 2010 januárjában szokatlanul alacsony volt a területen vízállás, így a kisfiú észrevette az iszapból kiálló fegyvert, amelyet kiástak és hazavittek édesapjával. Darwini otthonukban kicsit megtisztogatták a leletet, amelyről kiderült, hogy bronzból van, vagyis régi darab.
Némi internetes keresés után kiderült, hogy a nagyjából vadászpuska méretű fegyver kísértetiesen hasonlít a portugál forgótalpas lövegekre, amelyeket hajókon használtak a 16. században. A család tavaly júliusban fényképeket küldött a fegyverről a Darwin Múzeumnak, ahonnan azt a választ kapták, hogy a lelet eredetinek tűnik. Mindezek ellenére csak pár héttel ezelőtt kérték be a fegyvert a további vizsgálatok érdekében.
A ma már 13 esztendős megtaláló szerint Nagy-Britanniában nyolcezer fontért cserélt gazdát egy hasonló fegyver, így ő is szívesen eladná sajátját a múzeumnak.
Az 1500-as évekbeli Franciaországból származó korai térképeken már szerepel Ausztrália északi részének egy darabja. Sokan ezt annak bizonyítékaként fogják fel, hogy a portugál felfedezők ebben az időszakban érkeztek meg a területre.
Peter Forrest helyi történész azonban szkeptikus ezen elmélettel szemben. Timor szigetét 1515-ben fedezték fel a portugálok, és egészen 1975-ig jelen voltak a területen, de az már kétséges, hogy nagyjából 700 kilométerrel arrébb, az ausztrál szárazföldre is ők érkeztek meg elsőként.
Forrest szerint az elmélet alátámasztásához először be kellene bizonyítani, hogy a fegyver lelőhelye kapcsolódik valamilyen módon a portugálokhoz, és a leletet nem csupán a tenger mosta partra vagy kereskedők felejtették a területen az 1800-as években. A szakember szerint nincsenek független bizonyítékok arra, hogy Ausztrália ezen része bármiféle portugál vonatkozással bírt volna. Az Ausztráliát hivatalosan elsőként elérő európai hajó a holland Duyfken volt 1606-ban.