Amikor beülünk egy étterembe, és kezünkbe vesszük az étlapot, akkor úgy olvassuk, mint egy könyvet? Vagy esetleg szemünk ide-oda cikázik, hogy megtalálja a legínycsiklandóbb fogást?
A San Franciscó-i Állami Egyetem vendéglátással és turizmussal foglalkozó kutatója, Sybil Yang a kutatásai alapján választ adott a kérdésre. Yang önkénteseket toborzott a kísérletéhez, amelyben egy általa készített étlapot kellett áttanulmányozniuk a résztvevőknek. Miután végeztek, egy teljes ételsort kellett rendelniük.
A kutató infravörös szemszkennerrel követte nyomon a vizsgálati alanyok szemmozgását, miközben az étlapot olvasták. A kísérlet eredménye arra utal, hogy az átlagos vacsorázó sorban olvassa végig az étlapot, ahogy a könyvet is szokták. Szeme az étlap egyetlen meghatározott pontján sem időzött lényegesen tovább, mint másutt.
Így olvassuk az étlapot az étlapkészítők szerint (balra), és így a valóságban (jobbra)
A kísérlet cáfolja azt a vendéglátásban elterjedt nézetet, mely szerint az étlapon található egy kitüntetett pont, méghozzá a jobb oldalon, a középvonal fölött, ahová a vendégek tovább néznének (a fenti ábrán 1-es számmal). Sok étterem étlapján itt helyezik el a kiemelt, drágább fogásokat abban a reményben, hogy így többet adnak el ezekből.